Muş Alparslan Üniversitesi
 
“Ceviz Ye Sağlıklı Yaşa” Semineri Tamamlandı

 

Uygulamalı Bilimler Fakültesi seminerleri kapsamında, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Seyit Mehmet Şen “Ceviz Ye Sağlıklı Yaşa” adlı bir seminer verdi.

 

Rektör Yardımcımız ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ’ın moderatörlüğünü yaptığı çevrimiçi seminere Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, farklı üniversitelerden öğretim elemanları, Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı birimler, Bitki Islahçıları Alt Birliği, Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği, Ziraat Mühendisleri ve öğrenciler katılım gösterdi.

 

Cevizin tarihçesini ve insan sağlığı üzerindeki etkisini anlatan Prof. Dr. Seyit Mehmet Şen; temel besin maddeleri olarak karbonhidratlar, proteinler, yağlar, vitaminler, mineraller ve mikro besinler içerisinde cevizin yeri ve önemi hakkında bilgiler verdi. Glisemik indeksi en düşük gıdalardan biri olan cevizin kalori değerinin 750 kilo kalorinin üzerinde bulunduğunu ve ceviz yağının diğer gıdalardaki yağlardan farklı olarak büyük kısmının doymamış yağ yani sağlıklı yağ olduğunu belirtti.

 

Cilt sağlığı üzerinde olumlu etkilere sahip

Cevizin stres ve cilt sağlığı üzerinde olumlu etkilere sahip olduğunu belirten Şen, cevizin bazı mikro besinler (antioksidanlar, melatonin) bakımından çok önemli bir besin maddesi olduğunu ifade etti.

 

Seminer soru cevap faslının ardından sona erdi.