Muş Alparslan Üniversitesi
 
Eczane Hizmetleri Programı Öğrenci Alımına Başlıyor

 

Üniversitemiz tarafından Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK) sunulan “Eczane Hizmetleri Programı”na öğrenci alınması teklifi kabul edildi. Varto Meslek Yüksekokulu (MYO) bünyesinde bulunan program, 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılından itibaren 40 öğrenci ile eğitim hayatına başlayacak.

 

Eğitim-öğretim faaliyetlerine üniversitemiz merkez yerleşkesinde “Spor Yönetimi, Optisyenlik, Özel Güvenlik ve Koruma” programlarındaki 120 öğrencisi ile devam eden Varto MYO, yeni açılan “Eczane Hizmetleri Programı” ile güçleniyor. Üniversitemizin YÖK Eğitim-Öğretim Dairesi Başkanlığına sunduğu “Eczane Hizmetleri Programı”na öğrenci alınması ile ilgili teklif, 16 Haziran’da gerçekleştirilen YÖK Genel Kurulu Toplantısı’nda değerlendirilerek kabul edildi. Eczane Hizmetleri Bölümü bünyesinde hizmet verecek olan program, 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılından itibaren 40 öğrenci ile akademik hayata başlayacak.

 

Nitelikli mezunlar, geniş istihdam olanağı

 

Program, Türkiye’de faaliyet gösteren yaklaşık 24.000 eczanede ve ilaç sektöründe görev alacak, meslekî bilgi ve becerileri modern teknikler ve bilimsel yaklaşımlarla kazanmış kalifiye “Sağlık Teknikeri” yetiştirmeyi hedefliyor. Program mezunlarını serbest eczanelerden devlet ve özel sektöre ait hastanelerin eczanelerine, ilaç üretim yerlerinden ilaç depolarına kadar geniş bir istihdam olanağı bekliyor. Mezunlar ayrıca Kamu Personeli Seçme Sınavı’na girerek, “Sağlık Teknikeri” olarak atanabilme, ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı olmaları halinde ise “Biyokimya, Kimya, Kimya Mühendisliği, Uygulamalı Kimya” bölümlerine dikey geçiş yapabilme şansına sahip oluyor.

 

Eczane hizmetlerinin önemini vurguladı

 

Üniversitemize ve Muş’a güç katacak program ile ilgili konuşan Varto MYO Müdürü Doç. Dr. Nevin Turan Özek, bölge gençlerinin programa yoğun bir ilgi göstereceğine inandığını ifade ederek şunları söyledi:

 

“Sağlık, spor, alternatif tıp, jeotermal kaynaklı fizik tedavi ve rehabilitasyon alanlarındaki mevcut ve açılacak olan programları ile yoğun bir ilgi gören meslek yüksekokulumuz, Eczane Hizmetleri Programı ile sağlam temeller üzerindeki yükselişini sürdürüyor. Günümüzde insanlığı tehdit eden salgın hastalıklar sebebiyle bu hastalıklara yönelik ihtiyaç duyulan korunma materyallerine, bağışıklık güçlendirici takviye ilaçlara erişimin ne denli hayati öneme sahip olduğu görülüyor. Uzmanlar KOVİD-19 gibi salgınların her an yaşanabilecek felaketler olduğunu; artık bu salgınların olağan üstü durumlar olarak görülmemesi gerektiğini vurguluyor. Bütün iş kollarının durma noktasına geldiği bu tip durumlarda dahi sağlık sisteminin en önemli ayaklarından birisi olan eczane hizmetlerinin hiçbir şekilde aksamıyor. Sağlık alanında böylesine kutsal bir görevi icra eden eczane teknikerlerinin de gerekli donanımda yetiştirilerek istihdama sunulması önem ve aciliyet arz ediyor.”

 

"Meslek Yüksekokulumuzun kuruluş misyonu ve vizyonu doğrultusunda, hedefe doğru hızlı ve emin adımlarla gerçekleştirdiği yürüyüşünde desteğini ve ilgisini bir an bile esirgemeyen Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat hocamıza, YÖK yetkililerine, okulumuzun büyümesi ve gelişmesinde emeği olan herkese teşekkür ederim. Programımızın ilimize, üniversitemize ve bölgemiz gençlerine hayırlı olmasını diliyorum. Programa ilgi duyan tüm öğrenci adaylarını aramızda görmek istiyoruz.”

 

“İlaç kullanımındaki yol ve yöntem de tedavi için oldukça önemli”

 

Türkiye’nin gelişen sağlık sektörüyle birlikte sağlığın her alanında daha iyi hizmet vermeyi hedeflediğini ifade eden Eczane Hizmetleri Bölüm Başkanı Doç. Dr. Selçuk Baş, düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi:

 

“Bireyin hastalığının teşhis ve tedavisinin yanı sıra verilen ilaçların kendisine doğru iletilmesi, ilaç kullanımındaki yol ve yöntem de tedavi için oldukça önemli. Bu kapsamda meslekî bilgilerin teorik ve uygulamalı olarak kazandırılması, güncel bilgi ve teknoloji kullanımının öğretilmesi, sistem hakkında bilgi sahibi olunmasının sağlanması, ilaçlara ait sağlık prosedürlerinin uygulanması programımızın amaçlarını oluşturuyor. Toplumumuzun kaliteli bir sağlık hizmeti alması için yeni açılan programımıza kayıt yapacak öğrencilerimizi bekliyor, eğitim hayatlarında başarılar diliyorum.”

 

“Çalışmalarımıza devam edeceğiz”

 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Eczane Hizmetleri Programı’nın hem Muş hem de üniversitemiz açısından prestijli bir başka bölüm olarak öne çıktığını söyledi. Prof. Dr. Polat, programın Varto’nun entelektüel potansiyeline müspet katkılar sunmasını beklediğini ve ildeki gençlerin istihdam imkânı olan önemli bir bölüme kavuştuğunu ifade etti. Süreçte emeği geçen herkese teşekkürlerini ileten Rektör Polat, içten teşekkürlerini sunduğu YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın Muş’a gösterdiği teveccühün farkında olduklarının altını çizerek “Bu güveni karşılıksız bırakmamak için çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.” dedi.

 

Haber: Yunus Top