Muş Alparslan Üniversitesi
 
Üniversitemizde TÜBİTAK, Ulusal Ajans ve IPA Projeleri Yazma ve Uygulama Eğitimi Gerçekleştirildi

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) 2019 yılı teknik destek başvurusu sonucunda kabul edilen “TÜBİTAK, Ulusal Ajans ve IPA Projeleri Yazma ve Uygulama Eğitimi” projesi, Üniversitemiz Bilimsel Araştırmalar-Yayınlar ve Projeler Uygulama ve Araştırma Merkezi (BAYPUAM) bünyesinde beş günlük dopdolu bir eğitim ile 1071 Malazgirt Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

 

Proje uzmanı Mustafa Serkut Kızanlıklı tarafından, BAYPUAM personeline ve Üniversitemizin diğer birimlerinden görevlendirilen öğretim elemanlarına TÜBİTAK, Ulusal Ajans ve IPA Projeleri tanıtılarak ilgili proje alanlarında uygulamalı eğitimler verildi. Personelimizin yoğun ilgi gösterdiği eğitim; Proje Yönetimi Döngüsü Eğitimi, Mantıksal Çerçeve Yaklaşımı Eğitimi, Destek Programları ve Fonlar, Ulusal Ajans, Erasmus Programları ve genel projeler hakkında tekrar bilgilendirme ve uygulamalı proje yazma eğitimi kısımlarını kapsadı.

 

Proje kapsamında düzenlenen eğitimin Üniversitemiz ve personelimiz için verimli geçtiğine dikkat çeken BAYPUAM Müdürü Doç. Dr. Bayram Gündüz; “Verilen eğitimlerin sonucunda, yurt dışı faaliyetlerin ve etkinliklerin incelenerek, bu faaliyet ve etkinliklerden uygun olanlar Muş’a ve Üniversitemize uygulanması mümkün olacaktır. Ayrıca, bu proje eğitimi ile ilimizde yer alan STK’ların akademisyenler ile birlikte işbirliği yapmasına olanak sağlanması ve bu bağlamda ajans ile STK-akademi işbirliği güçlendirilmesi de hedeflenmektedir.” dedi.

 

Beş günlük yoğun ve verimli bir eğitim sürecinin sonunda, eğitime katılan tüm katılımcılar için sertifika töreni düzenlendi. İngilizce ve Türkçe düzenlenmiş sertifikaların takdim törenine, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Cevad Selam ve Prof. Dr. Murad Aydın Şanda, BAYPUAM Müdürü Doç. Dr. Bayram Gündüz, DAKA Muş Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Fuat Özkan ve Üniversitemiz Genel Sekreter Yardımcısı Ferit Uslu’da katıldı.

 

Doç. Dr. Gündüz; Öğr. Gör. Sedat Kaya ve DAKA başta olmak üzere projede emeği geçen herkese teşekkür ederek, BAYPUAM bünyesinde mümkün oldukça daha fazla katılımcıyla bu tür eğitimlerin verileceğini ve artarak devam ettirileceğini, bu eğitimlerle bilimsel araştırmalara, yayınlara ve projelere daha çok odaklanılacağını ifade etti.