Muş Alparslan Üniversitesi
 
Ziraat Mühendislerine Ülkemiz Tütüncülüğü Konusunda Sunum Yapıldı

Üniversitemizin Uygulamalı Bilimler Fakültesi (UBF) ve Muş İl Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğiyle sürdürülen Ziraat Mühendislerine yönelik teknik eğitim programının yedinci oturumunda, tütüncülük ele alındı. Tarım ve Orman Müdürlüğü Personel ve Çiftçi Eğitim Merkezinde düzenlenen eğitimde, UBF Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Ahmet Yenikalaycı, “Ülkemiz Tütüncülüğüne Genel Bir Bakış” başlıklı bir sunum yaptı.
 
Rektör Yardımcımız ve UBF Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ ve İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aydın’ın da dinlediği sunumunda, tütün tarımının dünyadaki ve ülkemizdeki durumunu ele alan Dr. Kalaycı, tütün tarımının tarihi, tütünlerin kurutulma şekillerine, aromatik özelliklerine ve içeriklerine göre sınıflandırılması ile belli bir gruplanmaya tâbi tutulmamış tömbeki, Hasankeyf, puro, Çelikhan (Adıyaman) tütünleri hakkında bilgi verdi. 
 
Ülkemizdeki tütün ekim alanlarına ilişkin açıklamalarda bulunan Dr. Kalaycı, yerli tütünün üretim ve verim durumu, Virjinya ve Burley gibi yabancı tütünlerde üretim durumu, ülkemizdeki tütün ihracat ve ithalatı ile tütün ticareti konularında da bilgiler paylaştı. Eğitim, dinleyicilerin katkıları ve soru-cevap faslı ile sona erdi.