Muş Alparslan Üniversitesi
 
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Erbaş: “Hangi alanda olursak olalım ehliyetli, kaliteli, nitelikli insanlar yetiştirmemiz lazım.”

Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın, kanaat önderleri ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile Bitlis’te bir araya geldiği toplantıya katıldı. Toplantıda Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen, Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Kadir Dinç, Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin, Bitlis Müftüsü Mehmet Feysal Geylani ve çok sayıda kanaat önderi ve STK temsilcisi hazır bulundu. 

 

Bitlis Polis Evi’nde gerçekleşen programda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “Bugün güzel Bitlis’imizde her kesimden insanımızın bir arada bulunmuş olması, çeşitli konularımızı birlikte müzakere edecek oluşumuz, birliğimizin, beraberliğimizin ve yüreklerimizin birlikte vurduğunun en büyük göstergesidir.” dedi.

 

Başkan Erbaş, medreselerin Ashab-ı Suffenin bir şubesi olduğunu ifade ederek, “En zor zamanlarda ilminin inkıtaya uğramaması için her türlü zorluğa ve sıkıntılara göğüs gerdiler. Özellikle bu bölgelerde Müslümanların çocuklarını, gençlerini aldılar, okuttular. Camiler o vesileyle imamsız, kürsüler vaizsiz, minberler hatipsiz kalmadı. Emeği geçen ve rahmeti Rahman'a kavuşan bütün hocalarımızın kabirleri cennet bahçelerinden bir bahçe olsun.” şeklinde konuştu.

 

Peygamber Efendimizin “İşi ehline vermediğiniz zaman kıyameti bekleyiniz.” hadisini hatırlatan Başkan Erbaş, “Hangi alanda olursak olalım ehliyetli, kaliteli, nitelikli insanlar yetiştirmemiz lazım.” ifadelerini kullandı.

 

Başkan Erbaş, gençlere sahip çıkılmadığı zaman onlara birtakım inkârcı, dinden uzak ideolojilerin etki ettiğine dikkat çekerek “İslam'ın ilk yıllarında fethedilen bu bölgelerde o günden bugüne mayası İslam’la yoğrulmuş bu milletin çocuklarını inkârcı bir ideoloji nasıl elde edip de dağa çıkarabiliyor, yanlış yönlere gönderebiliyor? O zaman kendimizi muhasebeye çekmemiz lazım.” diye konuştu.

 

Davalarının bu milletin çocuklarına, gençlerine hizmet etmek, ilim yolunda onları yetiştirmek olduğunu belirten Başkan Erbaş, “Bütün ilimler değerlidir. Önemli olan o ilim yolunda yetişen gençlerimizi Allah rızası için rabbini, peygamberini, kitabını bilen, vatanını ve milletini seven, birlik ve beraberlik ruhu ile hareket eden gençler olarak yetiştirelim. Bakın o zaman medeniyetimizin yüceldiği, yükseldiği asırlar gibi yine bu millet yücelecek ve yükselecek inşallah.” dedi.