Muş Alparslan Üniversitesi
 
Muş İli Kaz Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi ve Markalaştırılması Projesi Radyoda Tanıtıldı

Rektör Yardımcımız ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ, TRT Erzurum Radyosunun canlı yayınına katılarak Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) ve Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) işbirliği ile yürütülen Kaz Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi ve Markalaştırılması Projesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Sunuculuğunu Ömer Ergedik’in yaptığı ‘Doğunun Sesi’ programına canlı telefon bağlantısı ile katılan Prof. Dr. Karadağ, proje hakkında detaylı bilgiler aktardı.

 

Muş’un, kaz yetiştiriciliğinde, 100.000’in üzerinde kaz varlığı ile Kars’tan sonra Türkiye ikincisi olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Karadağ şu değerlendirmeleri yaptı: “Tüketim alışkanlıklarının ve çevre koşullarının uygunluğu, Muş’a kaz yetiştiriciliği konusunda önemli avantajlar sağlıyor. Ticari kaz yetiştiriciliğinin son yıllardaki gelişimi de göz önüne alındığında, Muş’un bu alanda öne çıkması gerektiğine inanıyoruz. Özellikle yerel ırkların kullanılması, ülkemiz açısından önemli bir avantaj olacaktır. Bu yapı bozulmadan, iyileştirilerek ticari üretim artırılabilir. 

 

Muş, pek çok alanda potansiyeli yüksek bir il olmasına rağmen maalesef hak ettiği yerde değildir. Muş’umuzda maalesef yeterli tanıtım olmadığından kaz yetiştiriciliği konusunda da birçok eksik bulunmaktadır. Projemizle, işte bu eksiklikler giderilecek ve marka bir kaz yetiştiriciliği ortaya çıkarılacaktır. Böylece hem Muş’un sosyoekonomik seviyesi yükselecek hem de ilimizdeki istihdama katkı sunulacaktır.”