Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat: “Başkalarının dertlerine sırtımızı dönersek hepimiz helak oluruz.”

Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Gençlik Projeleri Destek Programı tarafından desteklenen ve İlim Yayma Cemiyeti Muş Şube Başkanlığı tarafından yürütülen "Kitaptan Hayata" projesi kapsamında Sungu Eğitimciler Çok Programlı Anadolu Lisesinde öğrencilerle buluştu. Programa, Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Metin Aksu, Şube Müdürleri Murat Çoban ve Bayram Güler, Okul Müdürü Erhan Kasımoğlu, Selahaddin Eyyubi İmam-Hatip Lisesi Müdürü Nesim Aytepe, Sungu'nun kanaat önderlerinden Gıyaseddin Seçkin, idareciler, öğretmenler ve lise öğrencileri katıldı.

 

Okulun konferans salonunda öğrencilere hitap eden Prof. Dr. Polat sözlerine, “Ya öğreten ol ya öğrenen; ya dinleyen ol ya da bunları seven... Sakın beşincisi olma, helak olursun.” Hadis-i Şerifiyle başladı. Prof. Dr. Polat şunları söyledi: “Demek ki ya öğretmen olmak lazım yahut öğrenci… Ya bunları sevip destekleyen, ya bunların işlerini kolaylaştıran ya da bunlara engel olmayan biri olmak lazım. Bunların dışında biri olursak helak oluruz. Bir yerde ilimle meşgul olanlar varsa ve biz bu insanlar ilimle meşgul olmasınlar diye uğraşıyorsak helak oluruz. Diyelim ki bir öğrenci kardeşimiz var. Aklı, kabiliyeti, gayreti son derece yerinde bir öğrenci kardeşimiz… Ama maddi imkânsızlıklar yüzünden eğitimini sürdüremiyor. Üstelik o öğrencinin yaşadığı şehirde de birçok zengin var. Zenginlerin o öğrenciye yardımı olmuyorsa o şehir helak olacaktır. O zenginler zenginliğini kaybedecektir. Bireysel anlamda olduğu kadar  toplumsal anlamda bir yok oluş, ilme ve ulemaya sırt dönen her iradeyi bekleyen sondur. Bir yerde ifsat ve bozgun baş verdiyse orada kısmi, lokal, geçici  mutlulukların yaşanması aldatıcı bir görüntüden ibarettir.

 

Türkiye'nin son yıllarda  sessiz ve derinden ilerleyen bir devrime imza attığını bugün bütün dünya görüyor. Bu devrimin gelecek güvencesi başkaları değil, sizlersiniz. Bu ülkeye dışarıdan insan ithal edilmeyeceğine göre, geleceğinize sahip çıkmak için gayret göstereceksiniz. Gayretin olmadığı yerde sonuç beklemek beyhudedir. Çünkü himmet gayrete aşıktır. Benim inancım odur ki insan kaderinden kaçamaz; sadece bir kaderinden diğerine koşabilir. Bu milletin ve ümmetin tüm kader alternatifleri dünyaya insanlığı öğretecek lider bir millet ve ümmet olmaktır."

 

Rektörümüz Prof. Dr. Polat konuşmasının ardından öğrencilere Mehmet Akif Ersoy’un Safahat isimli eserini hediye etti. "Kitaptan Hayata" projesi kapsamında da Sungu Eğitimciler Çok Programlı Anadolu Lisesi kütüphanesine 200 adet kitap bağışında bulunuldu.