15 Temmuz Yıl Dönümü Etkinlikleri Şehitlik Ziyareti ile Başladı

15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Polis Şehitliği ziyaret edilip mevlit programı düzenlendi. Etkinliğe üniversitemiz adına Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İbrahim Erdoğan’ın yanı sıra çok sayıda akademik ve idari personelimiz katıldı.
Muş Valiliği tarafından organize edilen anma programları çerçevesinde ilk olarak Taşo şehir mezarlığındaki Polis Şehitliği ziyaret edildi. Ziyarete Vali Aziz Yıldırım, Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, Belediye Başkanı Feyat Asya, Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, Jandarma Komutan Vekili J. Albay Turgay Yorulmaz, vali yardımcıları, şehit aileleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından Muş Müftüsü Alettin Bozkurt tarafından dua edilen programda şehit kabirlerine karanfiller bırakıldı. Programda bir konuşma yapan Muş Valisi Aziz Yıldırım, şehitlerimizin bu topraklarda rahat yaşayabilmemiz için can verdiğini söyledi.
Vali Yıldırım şöyle konuştu: "Vatanına ve istikbaline sahip çıkan pek çok insan var. Allah hepsinden razı olsun. Bu sayededir ki bizler bugün buradayız. Burada şehitlerimiz var. Onlar biz burada, bu topraklarda rahat nefes alalım diye nefeslerini verdiler. Bizler şehitlerimize minnettarız. Allah hepsinin mekânlarını cennet etsin, bizleri de şefaatlerine nail eylesin. Sultan Alparslan'dan bu yana bizlere yurt olmuş topraklar bundan sonra da aynı kararlılıkla korunacak. İster FETÖ olsun, ister PKK/KCK olsun, ister DHKP-C olsun, ister DAEŞ olsun veya yurt dışından gelen başka örgütler olsun, hiçbirine hiçbir zaman eyvallah etmedik. Kanımızın son damlasına kadar, son ferdimizin, son nefesine kadar bu toprakları savunmaya devam edeceğiz. Sizler de bugün burada bulunmakla bu kararlılığı göstermiş oluyorsunuz. Başta Şehit Murat Yılmaz ve Yücel Kurtoğlu kardeşlerimiz olmak üzere, gerek Kurtuluş Savaşı şehitlerine, gerek görev şehitlerine, gerekse Malazgirt şehitlerinden bu yana bütün şehitlerimize Cenab-ı Allah'tan rahmet diliyorum. Başka şehitlerimiz olmasın ama biz gerekirse bu topraklar için canımızı veririz. Diliyorum ki sadece burada değil dünyanın her tarafından barış içinde yarınlar geçiririz."
Şehitlikteki anma programının ardından vatandaşlar ve protokol üyeleri, Çağlayan Camisinde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen Mevlid-i Şerif programına geçti. Öğle namazını müteakip mevlit okunarak yemek ikramı yapılmasının ardından program sona erdi.
Muş’ta 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinlikleri
15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü vesilesiyle bu hafta Muş’ta yapılacak etkinliklerle ilgili program akışı şu şekilde:
·    13 Temmuz Perşembe günü saat 14.00´da Belediye Meydanı´nda 15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü temalı fotoğraf sergisi
·     14 Temmuz Cuma, Cuma namazını müteakip Çağlayan Camisinde şehit vatandaşlar için indirilen hatimlerin duası
·     14 Temmuz Cuma saat 14.00’da 15 Temmuz konulu fotoğraf sergisi
·   14 Temmuz Cuma saat 14.30´da Muş Sanayi ve Ticaret Odası Başkanlığı’nda üniversitemiz öğretim elemanları Arş. Gör. Cahit Karaalp ve Öğr. Gör. Erdal Eker’in konuşmacı olarak katılacağı “15 Temmuz Darbe Kalkışması ve Muş” konulu konferans
·     14 Temmuz Cuma Saat 19.30´da Lale Parkı´nda şehitlerin yakınları ile gazilere yemek ikramı
·     15 Temmuz Cumartesi günü saat 22.00´da Valilik önünden Muş Belediyesi önüne kadar Milli Birlik yürüyüşü
Yürüyüşün ardından protokol konuşmaları ile etkinlikler sürecek. Buradaki programın ardından ise, tüm camilerde sala okunması, 15 Temmuz 2016 gecesinde Muş´ta yaşananların anlatıldığı video klibin gösterimi ve alandaki vatandaşlara çorba ikramı ve sabah namazı ile program sona erecek.