IV. Geleneksel Sağlık Günleri İkinci Gününde de İlgi Odağı Oldu

IV. Geleneksel Sağlık Günleri, ikinci gününde de ilgi çekici etkinliklere sahne oldu.
 
Üniversitemiz Sağlık Yüksekokulu'nun organizasyonunu gerçekleştirdiği Geleneksel Sağlık Günleri’nin ikinci gününde Kütüphane önünde açılan stantlarında gün boyu üniversitemiz öğrencilerini ve personelini bilgilendirici sunumlar yapıldı.
 
AFAD, Gençlik Merkezi, Kızılay, Halk Sağlığı, Yeşilay, Akıllı İlaç Kullanımı ve Organ Bağışı standları ziyaretçi akınına uğradı. Üniversitemiz öğrencileri ve personeli hem sağlıkla ilgili konularda bilgi edindi hem de kan bağışında bulundu.
 
Sağlık Günleri’nin ikinci gününde yoğun ilgi gören bir diğer etkinlik de Yeryüzü Doktorları Derneği temsilcileri tarafından verilen konferanstı. Prof. Dr. Sabahattin Zaim salonundaki konferansta, Yeryüzü Doktorları Derneği yönetim kurulu üyesi Uzm. Dr. Mehmet Metin, derneğin gönüllü ilişkileri yetkili Abdurrahim Özkan ve dernek gönüllüsü Hemşire Hatice Özdemir birer konuşma yaptılar. Konuşmacılar derneğin kuruluş hikâyesi, faaliyetleri ve gönüllü çalışmaları hakkında etraflı şekilde bilgi verdiler.
 
Yeryüzü Doktorları’nın, projelerini ulusal ve uluslararası kuruluşlarla koordinasyon içinde gerçekleştirdiğini vurgulayan konuşmacılar, projelerini yürütürken, ulusal aktörlerden Sağlık Bakanlığı, TİKA, AFAD ve Türk Kızılayı ile koordinasyon ve işbirlikleri yaptıklarını; proje yürütülen ülkelerde yerel sağlık otoriteleri, uluslararası ve/veya yerel STK’lar ve üniversiteler ile de proje temelli işbirlikleri kurduklarını ifade ettiler. Yeryüzünün farklı coğrafyalarına; din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı gözetmeksizin yardım ulaştıran Yeryüzü Doktorları'nın, insani yardım projeleri yürüten profesyonel bir organizasyon olma yolundaki yürüyüşünün devam ettiğinin altını çizen konuşmacılar, üniversitemiz öğrencilerini de bu yürüyüşe maddi ve manevi destek olarak katılım göstermeye davet ettiler.
 
IV. Geleneksel Sağlık Günleri’nin ikinci gün etkinlikleri, Kütüphane önünde Gençlik Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen minikler eskrim gösterisi ile sona erdi.