images

Muş Ekolojisinde Karabuğday Yetiştiriciliği ve Yayımı Projesi Açılış Programı Yapıldı

Üniversitemizin yürütücülüğünü yapacağı ve İl Özel İdaresi tarafından desteklenen “Muş Ekolojisinde Karabuğday Yetiştiriciliği ve Yayımı” projesinin açılış programı Sabahattin Zaim Konferans salonunda icra edildi.

Programa Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’ın yanı sıra Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Avcı, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Gün, Rektör Yardımcımız ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ, Konya Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştıma Enstitüsünden araştırmacı Dr. Ahmet Güneş, Muş Çölyak Derneği ve Muş Alparslan Üniversitesi Çölyak ve Glutensiz Beslenme Topluluğu Başkanı Başkanı Dr. Züleyha Almaz, Proje Yürütücüsü Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Yaşar, birlik başkanları, öğretim üyeleri, öğrenciler ve üreticiler katıldı. 

Proje yürütücüsü Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Yaşar’ın proje tanıtım sunumu ile başlayan program açılış konuşmaları ile devam etti.

Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Yaşar sunumunda projenin Muş’a ve bölgeye katkılarını anlattı. Yaşar, İl Özel İdaresi tarafından desteklenen bu proje ile Muş İli Merkez, Varto ve Bulanık ilçelerindeki çiftçilerin katma değeri yüksek ürün çeşitliliğini artırmayı hedeflediklerine vurgu yaptı. Yaşar sunumunda ilde karabuğday yetiştiriciliğinin çiçeklenme döneminin uzun ve bal özü yönünden zengin olması nedeniyle arıcılar için de iyi bir alternatif olacağını belirtti. Küçük ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği ile yumurta tavukçuluğu yetiştiriciliğinde de yem olarak kullanılabilecek olan karabuğdayın il ve ilçelerde tarımının yaygınlaşmasına katkı sağlayacağı ve yerli tohum üretimini artıracağını dile getiren Yaşar,  gluten içermemesi yönünden de çölyak hastaları için önemli bir besin kaynağı olacağını ifade etti.  

Çölyak Derneği ve Muş Alparslan Üniversitesi Çölyak ve Glutensiz Beslenme Topluluğu Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Züleyha Almaz ise sunumunda Muş’taki çölyak hastalarının glütensiz diyetlerinde yaşadıkları zorlukları ve tüketebilecekleri gıdalara yer vererek karabuğdayın bu hastalar için önemine dikkat çekti. Almaz projeye emek ve destek veren herkese çölyak hastaları adına teşekkür etti.

Prof. Dr. Yaşar Karadağ ise yaptığı konuşmada “İl Özel İdaresi tarafından desteklenen bu proje Muş İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Bulanık ve Varto İlçe Tarım Orman Müdürlüğü, Muş Çölyak Derneği, Konya Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve Muş Belediyesi’nin ortaklığında yürütülecektir. Ekonomik ve sosyal açıdan karabuğday üretimin yaygınlaştırılması hem ülke ekonomisine hem de Muş ili tarımsal ekonomisine katkı sağlayacak, çiftçiler için alternatif geçim kaynağı oluşturarak köyden kente göçün azalmasına katkı sağlayacaktır” ifadelerine yer verdi. 

İl Tarım ve Orman Müdür Mehmet Gün “Bu projede yer almaktan dolayı onur duyduk. Bu bir ihtiyaç, bu ihtiyacın bir fiyatı olmaz” diyerek başladığı konuşmasını “Çocukların ve insanların bu ürüne ulaşması gerekiyorsa bir fedakârlığın yapılması gerekir. Biz bu projenin fiyatına veya ederine bakmadık bunun bir gereklilik olduğuna inandık” sözleri ile sürdürdü. Gün, üreticiler açısından da karabuğdayın ederi olduğuna vurgu yaptı. Yetişme süresinin kısa olmasın, katma değerinin yüksek ve gelişiminin yeni olmasından dolayı stratejik bir ürün olduğunu dile getirdi. Gün, “İlkler özeldir, ilkler eğer hedefine de ulaşırsa yıllarca konuşulur. Biz birçok üründe bunu yaşadık. Üreticilerimiz bu konuda rahat olsunlar.” dedi.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür ise konuşmasında Muş Ovası sulama projesine dikkat çekerek “İl Özel İdaresi olarak böyle bir projede yol almaktan, katkı sunmaktan memnuniyet duyuyoruz. İl Özel İdaresi olarak çok büyük bütçeler harcıyoruz, küçük bir bütçe ile böyle bir mutluluğa katkı sunabilmemiz gerçekten sevindirici. İnşallah bundan sonraki süreçte de projelere desteğimizi sunacağız.” ifadelerini kullandı. Yentür,  Muş Ovası Sulama Projesi ile birlikte çiftçilerin ekonomik olarak hızla gelişeceklerini belirterek konuşmasını sonlandırdı.

Programda konuşma yapan Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, bu proje ile üniversite olarak karabuğdayı Muş özelinde literatüre dâhil edeceklerini belirterek “Eğer çölyak hastası vatandaşlarımız varsa ve devlet olarak bunlarla ilgili kurumsal tedbirler alıyorsak, bu medeniyetin bir göstergesidir. Çünkü medeniyet detaylarda gizlidir.” 

Üniversite olarak diğer kamu kurumlarıyla pek çok ortak çalışma yaptıklarını dile getiren Polat, “Mesela İl Özel İdaresi ile iklim değişikliğinin çevresel etkilerine dair bir Avrupa Birliği projesi imzaladık. Yine İl Özel İdaresinin katkıda bulunduğu çok önemli bir projemiz var. DAKA işbirliği ile deprem konulu bir proje çalışmamız oldu. Yine birkaç gün önce depremle ilgili çok önemli araç gereç cihaz alımları gerçekleştirdik. Tarım İl Müdürlüğü ise bizim çalıştığımız kurumların başında geliyor. 

Ben karabuğday ile ilgili bu çalışmayı sadece Muş'a ekonomik anlamda bir katkı da bulunması açısından değil bir rektör bakış açısı ile bilimsel olarak da değerlendiriyorum. Bilimsel olarak literatüre girmeyen bir bilgi referans olarak kabul edilmez. Bu çalışma ile karabuğday muş özelinde literatürde yer alacak.

Bu güne kadar bu ve buna benzer yaptığımız tüm çalışmalar için Sayın Valimiz Doç. Dr. İlker Gündüzöz'e çok teşekkür ediyorum. Çünkü bu projelerde Sayın Valimizin inisiyatifi olmasa biz adım atamayız. Biz değil hiçbir kurum atamaz. Bu nedenle böyle projelerde en büyük katkı Sayın Valimizin. Üniversitemizin hangi projesini götürdüysek bize destek vermiştir. Belediyemize de çok teşekkür ediyorum, Bu açıdan bu çalışmayı çok değerli buluyorum katkıda bulunan herkese çok teşekkür ediyorum. Özellikle de Mustafa Yaşar hocama” dedi.

Rektör Polat’tan sonra söz alan Muş Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Avcı ise konuşmasında belediyenin çölyak hastaları için yapmış olduğu çalışmalara yer verdi. Muş Belediyesi olarak bu projenin paydaşı olduklarını ve ilde glutensiz ürün yetiştirilmesi ve ailelere ulaştırılmasını yönündeki tüm çalışmaları desteklediklerini belirterek ulaştırılma noktasında halk ekmek büfelerinin ve bilgi evlerinin aktif olarak kullanılabileceğini dile getirdi. Avcı “Çölyak Derneği ile birlikte ailelere deste olmak için bazı çalışmalar yürütüyoruz. Mesela Muş’ta glutensiz ekmek satış noktalarımız yoktu belediye olarak glutensiz ekmek satış noktaları oluşturduk. DAP desteği ile yürüttüğümüz proje kapsamında çölyak hastaları için onların beslenme diyetine uygun aşçılık kurs merkezi oluşturacağız. Bu kardeşlerimiz için elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

Selamlama konuşmalarının ardından Konya Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden Dr. Ahmet Güneş “Karabuğday Yetiştiriciliği ve Tarımı” konulu eğitim sunusu gerçekleştirdi. Sunumun ardından Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Gün’e sertifika taktim etti. Soru-cevapların ardından açılış programı sona erdi. 

Program öğleden sonra Korkut ilçesi Kümbet Köyünde bulunan İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün 10 dekarlık arazisine karabuğday tohumlarının ekim makinasıyla ekilmesiyle son buldu.OLUŞTURULMA TARİHİ: 17-05-2023 10:07 |