2023 YÖK Üstün Başarı Ödülleri Başvuruları Duyurusu

2017 yılından itibaren Yükseköğretim Kurulu tarafından verilmekte olan YÖK Üstün Başarı Ödüllerinin 2023 yılı için başvuru süreci 26 Nisan 2023 Çarşamba günü başlamış olup, başvurular 5 Haziran 2023 Pazartesi günü saat 24.00'de sona erecektir.

2023 YÖK Üstün Başarı Ödülleri Bireysel, Kurumsal, Özel Alan ve Özel olmak üzere dört ana başlık altında on iki kategoride verilecektir.

Bireysel ödüller başlığı altında, Fen ve Mühendislik BilimleriGüzel Sanatlar ve MimarlıkSağlık ve Spor Bilimleri ve Sosyal ve Beşeri Bilimler olmak üzere dört farklı kategoride Yılın Doktora Tezi Ödülü verilecek olup; bu ödüllere başvurular, bir önceki yıl içerisinde tamamlanmış doktora tezleri için doktora tezi sahibi ve tez danışmanı tarafından birlikte yapılacaktır. Bu ödüller ile hoca öğrenci ortak başarısının önemine dikkat çekilmesi hedeflenmektedir.

Kurumsal Ödüller başlığında ise Dijital Dönüşüm ve Büyük Veri ÇalışmalarıToplumsal Sorumluluk, Uluslararası İş Birliği, Üniversite-İş Dünyası İş Birliği ve Yerel Kalkınmaya Katkı Ödülü olmak üzere beş ayrı kategoride ödüller verilecektir. Bu ödüllere başvurular, yükseköğretim kurumları tarafından yapılacak olup, yükseköğretim kurumları tarafından bir önceki yılda tamamlanmış yenilikçi çalışmaların ve iyi uygulama örneklerinin teşvik edilmesi ve yaygınlaştırılması hedeflenmektedir.

Özel Alan Ödülleri, Milli Yenilik Ödülü ve Bilim Diplomasisi Ödülü olmak üzere iki kategoride verilecek olup, bu ödüllere başvurular çalışmanın sahibi öğretim elemanı tarafından yapılacaktır. Bu ödüllere başvurusu yapılacak çalışmaların, başvuru yapılan yıldan bir önceki yılda öğretim elemanı tarafından yürütülmüş ve tamamlanmış olması gerekmektedir. Bu kategoride verilecek ödüllerle, yükseköğretim ve ülke çıkarları için öncelikli görülen milli yenilik ve bilim diplomasisi alanında öğretim elemanlarının yapmış olduğu çalışmaların teşvik edilmesi hedeflenmektedir.

Özel Ödül ise İlme ve Talebeye Hizmet Ödülü olarak yaptığı çalışmalarla eğitime ve bilime önemli katkılarda bulunmuş bilim insanlarımıza verilmektedir. Bu ödülle ilgili herhangi bir başvuru alınmamaktadır.

Başvuru şartları ile ilgili detaylı bilgiler http://odul.yok.gov.tr adresinde mevcuttur.​

 

OLUŞTURULMA TARİHİ: 26-04-2023 13:19 |