Muş Alparslan Üniversitesi
 
Rektör Yardımcımız Trt Erzurum Radyosuna Konuk Oldu

 

TRT Erzurum Radyosunda “Muş Alparslan Üniversitesi Külliyesindeki Bitki Türleri Kitabı ve Bitki Genetik Kaynakları” konuşuldu.


TRT Erzurum Radyosu’nda yayımlanan Doğunun Sesi programının katılan Rektör Yardımcımız ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ, “Muş Alparslan Üniversitesi Külliyesindeki Bitki Türleri kitabı ve bitki genetik kaynaklarının önemi, korunması ve kullanılması” konusuyla ilgili açıklamalarda bulundu.


Prof. Dr. Karadağ, “Yaklaşık 2.5 yıllık yoğun bir çalışmanın ürünü olan “Muş Alparslan Üniversitesi Külliyesi Bitki Türleri” kitabı on-line olarak yayınlanmıştır. Bu kitabın yayınlanmasındaki büyük desteklerinden dolayı Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’a teşekkür ediyorum.” dedi. Karadağ, Muş Alparslan Üniversitesi Külliyesinde 57 familya, 304 bitki ve 294 tür tespit ettiklerini. Yayımlanan bu kitabın hem Muş hem de Bölge vejetasyonu açısından önemli bir kaynak kitabı niteliğinde olduğunu ve bu konuda araştırma yapan araştırmacılara, bilim insanlarına büyük katkılar sunacağını belirtti. Dünyada 8 gen merkezi bulunduğunu dile getiren Karadağ,  Türkiye’nin 3 farklı bitki coğrafya (floristik) bölgesine ve 11.707 bitki türüne sahip olduğunu ve bunun 3.778 tanesinin endemik türler olduğuna vurgu yaptı.