Muş Alparslan Üniversitesi
 
Türkiye'nin İlk Podoloji Programlarından Birisi Üniversitemizde Açıldı

 

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulumuz bünyesinde ‘‘Podoloji’’ bölümünün açılması Yükseköğretim Yürütme Kurulu’nda görüşülerek kabul edildi. Podoloji bölümünü bünyesinde barındıran çok az sayıda üniversiteden birisi de Muş Alparslan Üniversitesi oldu. 

 

Podoloji nedir?

 

Podoloji programı, ilgili uzman hekimin yönlendirmesiyle hastaların ayak sağlığına yönelik çalışacak olan sağlık teknikerleri yetiştiren bir akademik disiplindir.  

 

Podolog kimdir?


Meslek Yüksekokullarının Podoloji programlarından mezun olan sağlık teknikerleri, ilgili uzman doktorun teşhisine ve tedavi yönlendirmesine bağlı olarak hastaların ayak sağlığı noktasında gerekli çalışmaları ve tedavileri gerçekleştiren sağlık çalışanlarıdır.   Podologlar, parmak yastıkları ve ayak destekleri uygulamaları yapmak, tırnak protez uygulamaları gerçekleştirmek, ayak sağlığı sorunlarının, tırnak patolojilerinin ve nasırların önlenmesi ve tedavi edilmesi, ayak sağlığında ortaya çıkan diğer sorunların giderilmesi gibi çok çeşitli görevler üstlenir. 


Popüler lisans programlarına geçebilecekler


Podoloji programında öğrenim görmeye hak kazanan adaylar Genel Anatomi, Podoloji Uygulamaları, Ayak Ortopedisi, Patoloji, Alt Ekstremite Nörolojisi, Genel Fizyoloji, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Temel Mikrobiyoloji, Diyabet ve Ayak Sağlığı gibi çok çeşitli dersler alacak. Ülkemizde oldukça yeni olsa da geleceği son derece parlak olan sağlık alanlarından birisi olan Podoloji üzerine eğitimlerini tamamlayanlar podolog unvanı alarak mezun olacak. Mezunlar devlet hastanelerinde, özel hastanelerde ve üniversite araştırma hastanelerinde podoloji teknikeri olarak, ayak sağlığı ile ilgili cihazlar üreten firmalarda, spor takımlarında ayak sağlığı uzmanı olarak ve yürüme cihazları üreten firmalarda danışman olarak çalışabilecek. Mezunlar ayrıca gerekli şartları yerine getirmeleri halinde Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Hemşirelik, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri gibi lisans programlarında eğitim-öğretim süreçlerine devam edebilecek.