Muş Alparslan Üniversitesi
 
Muş Valiliği Tarafından Düzenlenen ‘‘İl Afet Risk Azaltma Planı’’ Toplantısına Katıldık

 

Muş Valiliği tarafından düzenlenen İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP) toplantısına katıldık. Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz’ün başkanlık ettiği toplantıya Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat da iştirak etti. Toplantıya üniversitemiz Afet Yönetimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi İskender Dölek ve Öğr. Gör Ramazan Özdemir de katılım gösterdi. 

 

İlgili Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi uyarınca, 11. Kalkınma Planı kapsamında afetlerin neden olabileceği can ve mal kaybının asgari düzeye indirilmesi amacıyla yapılan İRAP toplantısında yetkililer ve uzman isimler konu hakkında yapılacak çalışmalar hakkında konuştu. 

 

10 Şubat Çarşamba günü (bugün) Muş Valiliği toplantı salonunda düzenlenen toplantıda Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat da söz aldı. Rektör Polat, AFAD tarafından verilen ve üniversitemiz külliyesinde yer alan deprem konteynerinde olası bir afet durumunda kullanılabilecek modern ekipmanların bulunduğunu, bu ekipmanların kullanımıyla ilgili tatbikatlar yapılmasının planlandığını söyledi. Polat, Merkezi Araştırma Laboratuvarları bünyesinde kurulan Riskli Yapı Tespit Birimi, Zemin Mekaniği Laboratuvarı ve Yapı Malzemeleri Laboratuvarında bu konuda çalışmalar yürütüldüğünü belirtti. Doğu Anadolu’da en modern ve en kapsamlı cihazları bulunduran merkezlerden birinin de Muş Alparslan Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösterdiğini söyleyen Polat, üniversitenin bu imkânlarının kamu kurumlarının ve özel sektörün kullanımına da açık olduğunu ifade etti.