Muş Alparslan Üniversitesi
 
Bal Arısı Kolonilerine Bahar Bakımı

 

Üniversitemiz bünyesinde bal arısı yetiştiriciliği kapsamında kullanılan arı kolonilerin bakım ve besleme çalışmaları tamamlandı. Uygulamalı Bilimler Fakültesi (UBF) tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında koloniler bahara hazır hale getirildi.

 

Hayvancılık sahasında pilot devlet üniversitesi olarak faaliyetlerini sürdüren üniversitemiz bünyesinde bal arısı yetiştiriciliği çalışmaları amacıyla kullanılan arı kolonilerinin bakım ve besleme çalışmaları tamamlandı.

 

Çalışmalar kapsamında kışı sağlıklı ve kayıpsız geçirebilmesi amacıyla iklimi “arı kışlatma” olarak tabir edilen, kışı sert geçmeyen iklim koşullarına sahip Siirt’in Baykan İlçesi’ne bağlı Ardıçdalı Köyü’ne yerleştirilen kolonilerde ana arı ve stok kontrolü, arıların sıkıştırılması için fazla peteklerin alınması işlemleri gerçekleştirildi. Arıların bal sezonuna yetişmesi ve daha aktif olarak çoğalması için kolonilere 1:1 oranında vitamin, mineralli şeker şurubu ve proteinli arı keki ile teşvik beslemesi yapıldı. Ayrıca, arıların baş düşmanı olan “Varroa destructor”  parazitine karşı kolonilere uçucu yağlar emdirilen şeritler verildi.

 

Arıların bakım ve beslenme işlemi UBF Fakültesi Araştırma Görevlileri  Mustafa Güneşdoğdu ve Abdülkadir Şen tarafından gerçekleştirildi.