Muş Alparslan Üniversitesi
 
Uygulamalı Bilimler Fakültesinden Bir İlk: “Tescil Amacıyla Yonca Yem Bitkisi Denemelerinin İlk Hasadı Gerçekleştirildi”

Uygulamalı Bilimler Fakültesi ile Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezi arasında yapılan işbirliği neticesinde, Yıldız Alparslan Tigem arazisinde tescil amacıyla 30 Mayıs 2019 tarihinde ekimi gerçekleştirilen Yonca (Medicago Sativa L.) ve Domuz ayrığı (Dactylis glomerata L.) yem bitkisi denemelerinin yonca hasadı, Rektör Yardımcımız ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ’ın yanısıra Uygulamalı Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Mahir Özkurt, Arş. Gör. Yasir Tufan ve Arş. Gör. Nida Kayaalp’in katılımıyla gerçekleştirildi.

 

Prof. Dr. Karadağ, üniversitemiz ile TTSM arasında gerçekleştirilen anlaşma kapsamında Yem Bitkileri Tescil ve Üretiminin Tarımsal Değerleri Ölçme Denemesinin (TDÖ) bir lokasyonunun da Uygulamalı Bilimler Fakültemiz tarafından yürütüleceğini ifade etti. Bu çalışmaların ilki olarak Yıldız Alparslan Tigem arazisinde gerekli olan toprak hazırlığı ve parselasyon çalışmaları yapıldıktan sonra tescil amacıyla 11 yonca çeşidi dört tekerrürlü, her parsel sıra arası 20 cm, parsel boyu 5 m olmak üzere 8 sıradan oluşturularak ekimler gerçekleştirildi. Yine tescil amacıyla önemli bir yem bitkisi olan dört domuz ayrığı çeşidi dört tekerrürlü, her parsel sıra arası 30 cm, parsel boyu 5 m olmak üzere 8 sıradan oluşturularak ekimler yapıldı. Tohumların çıkış amacıyla gerekli olan sulama işlemleri yapıldıktan sonra yonca denemesinin ilk ot hasadı % 10 çiçeklenme döneminde gerçekleştirildi.

 

Prof. Dr. Karadağ, tescil denemelerinin Muş Alparslan Üniversitesi kontrolünde yapılmasını sağlayan Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’a, Ankara Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezi Müdürü Ali Erden’e, Yıldız Alparslan Tarım İşletmesi Tarım Direktörü Burhan Çam’a ve Yıldız Alparslan Tarım İşletmesi Müdürü Nufil Yeşilyurt’a teşekkürlerini iletti.