Muş Alparslan Üniversitesi
 
Muş Alparslan Üniversitesi Senatosu Malazgirt'te Toplandı

Muş'un kadim ilçesi, Anadolu topraklarının giriş kapısı, milli birlik ve beraberliğimizin sembolü Malazgirt, Muş Alparslan Üniversitesi Senatosuna ev sahipliği yaptı. Malazgirt Meslek Yüksekokulunda gerçekleştirilen senato toplantısına senatörler tam kadro iştirak etti.

 

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat şunları söyledi:

 

"Bugün üniversitemiz için çok önemli bir gün; çünkü Malazgirt Meslek Yüksekokulunda ilk defa üniversitenin tüm üst yönetimi bir araya geliyor. Geçtiğimiz hafta Okçular Vakfında yapmış olduğumuz toplantıda, her yıl olduğu gibi bu yıl da yapılacak olan 26 Ağustos Malazgirt etkinliklerine Muş Alparslan Üniversitesinin aktif biçimde katılım göstereceğini ve destek vereceğini ifade ettik. Bununla ilgili ilk somut adımı bugün atıyoruz.’’

 

Yakın bir zamanda ilçemizde Türkiye'nin önemli kurum ve kuruluşları ile müşterek büyük bir sempozyum icra edileceğini, yapılacak etkinliklerin başından sonuna kadar yoğun bir çaba gösterileceğini ifade eden Polat, sözlerine şöyle devam etti:

 

‘‘Üniversitemizin ilimize ve bölgemize tarihi ve kültürel açıdan sunmuş olduğu desteklerin en üst düzeyde, YÖK Başkanımız Sayın Prof. Dr. Yekta Saraç tarafından teşvik edildiğini belirtmek isterim. Nitekim bu teşvikin en bariz göstergesi, gelecek hafta üniversitemize YÖK Başkanımız, YÖK Yürütme Kurulu üyelerimiz ve bölgedeki tüm üniversite rektörlerimizin yapacağı ziyarettir. Ayrıca, YÖK tarafından düzenlenen ve üniversitemizin ev sahipliğinde icra edilecek olan 'Türkiye'nin Fırsat Penceresi: Türk Yükseköğretimi' başlıklı bu toplantıda dijital dönüşüm kapsamında bölge üniversitelerine yönelik önemli açıklamalar yapılması da beklenmektedir. Muş Alparslan Üniversitesi, en önemli varlık sebebinin '1071 Malazgirt Ruhu' olduğunun farkındadır ve bu ruhu yaşatacak her türlü adımı atmaya kararlıdır. Bu kapsamda 1071 Malazgirt temasını öne çıkaran adımlar atılmaktadır. Örneğin, üniversitenin merkez külliyesinde bu yıl içinde faaliyete geçecek nizamiye kapısı ve giriş bulvarında Selçuklu mimarisi ve motifleri belirgin biçimde hissedilecek. Kapımızın iki tarafında, Sultan Muhammed Alparslan miğferi, zırhı, kalkanı ve kılıcından oluşan iki heykel, iki muhafız gibi yükselecek. 9 metre yüksekliğindeki saat kulemiz bize Selçuklu’nun mütevazı asaletini hatırlatacak. Bu iki görkemli yapı inanıyorum ki, Muş'un görsel yüzü olarak medyada yer alacak.’’

 

Mevcut logomuza ilaveten Sultan Muhammed Alparslan ve 1071 Malazgirt temalarının öne çıkartılacağı iki yeni logo hazırlanması için komisyon kurulmasına da bu senatoda karar verildiğini, Selçuklu ve Malazgirt Uygulama ve Araştırma Merkezimiz marifetiyle akademik çalışmaların arttırılacağını sözlerine ekleyen Polat, ilçeye 4 yıllık yeni bir akademik birim kazandırılması için de senatoda karar alındığını belirtti. Rektör Polat konuşmasını şu ifadelerle noktaladı: 

 

‘‘Bundan sonra her yıl en az bir defa senato toplantımızı Malazgirt'te gerçekleştireceğiz. Müdürümüz Dr. Öğretim Üyesi Selçuk Baş'ın şahsında, bu toplantıya ev sahipliği yapan Malazgirt Meslek Yüksekokulu akademik ve idari personeline teşekkür ediyorum. Ziyarette bulunduğumuz kaymakamımız Sayın Emre Yalçın ve belediye başkanımız Sayın Cengiz Altın'a samimi mukabeleleri ve misafirperverlikleri için ayrıca şükranlarımı sunuyorum."

 

Organizasyon, belediye ve kaymakamlık ziyaretlerinden sonra senato üyelerinin 1071 Malazgirt Etkinlikleri için düzenlenen 26 Ağustos Zafer Bayramı etkinlik alanlarını ve Kale parkını gezmeleriyle son buldu.