Muş Alparslan Üniversitesi
 
Engelliler Haftası Etkinlikleri Yürüyüş Korteji İle Başladı

Muş İl Valiliği tarafından ilimiz kamu kurumlarının, Muş halkının, engelli bireyler ve ailelerin katılımı ile 10-16 Mayıs Engelliler Haftası etkinlikleri, Belediye Binası önünde başlayan ve Muş İl Valiliği önünde son bulan yürüyüş kortejiyle başladı. Kortej, üniversitemiz BESYO Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Kırımoğlu ve Engelli Öğrenci Birimi Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Atike Yılmaz tarafından koordine edildi 
 
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve Muş Engelliler Derneği tarafından “Hep Birlikte Sevgi İle Engelsiz Yarınlara” sloganıyla gerçekleştirilen kortejde, bedensel engelli, down sendromlu, otizmli ve mental ratardasyonlu bireylerin taşıdıkları dövizlerle engellilik ve engelli haftasına dikkat çekildi.
 
Valilik önünde son bulan yürüyüşe, Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, Belediye Başkanı Feyat Asya, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Murat Aydın Şanda, İl Jandarma Komutanı Albay Bülent Baykal, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Mete, İl Emniyet Müdürü Ahmet Arıbaş, Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bahri Aksoy, kurum amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
 
Yürüyüşün son bulduğu Muş Valiliği önünde bir konuşma yapan Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, “Tüm engellilerimizin bugününü kutluyorum. Türkiye’de beş milyona yakın engelli vatandaşımız var. Aslında bu küçümsenmeyecek bir miktar. Belki çoğu ülkenin nüfusundan fazladır. Engelli bireylerin toplumda daha kaliteli bir yaşam sürebilmeleri tüm vatandaşlarımızın, konuyu içlerine sindirmeleri ve onların hayatlarını kolaylaştırma çabalarına bağlıdır. Son on beş yılda sosyal devlet anlayışı ile engellilere yönelik geliştirilen pozitif politikalar onların hayatında önemli gelişmelere sahne olsa da, henüz özellikle, istihdam konusunda yetersiz sayılabiliriz. Bu sebeplerle gelinen noktada önemli adımlar atılmış olmasına rağmen henüz istendik seviyeye gelinememiştir. Hepimizin birer engelli adayı olmasından hareketle, engelliler için yapılan her türlü iyileştirmenin, aslında engelli adayı olan bizler için yapıldığının unutulmaması gerekmektedir” dedi.