Muş Alparslan Üniversitesi
 
Minik Lalelerimiz Çocuk Bayramını Coşkuyla Kutladı

Üniversitemizin Minik Laleler Kreş ve Anaokulu (MİLA) tarafından, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir program düzenlendi. 1071 Malazgirt Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen programa; Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Abdüllatif Tüzer, Genel Sekreter Yardımcımız Öğr. Gör. Ferit Uslu, MİLA Eğitim Koordinatörü Dr. Esra Demir Öztürk, MİLA Müdürü Öğr. Gör. İbrahim Burçin Asna, İktisadi İşletmeler Yöneticisi Öğr. Gör. Ömer Tuna, MİLA Müdür Yardımcısı Yusuf Artuç, MİLA öğretmenleri Güler Yaman, Esra Koç, Songül Demir, Aynur Acıoğlu, Havva Eşkin, Hilal Vural, Elif Talay, Fatma Orak ve Esma Kurt ile öğrenci velilerimiz katıldı.

 

Yapılan konuşmalarda milletimiz için büyük bir yıl dönümüne ulaşmanın sevincinin ve mutluluğunun ifade edildiği programda, Türkiye Cumhuriyetinin temellerini atan, Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında büyük rol oynayan TBMM’nin açıldığı 23 Nisan’ın değeri üzerinde duruldu. Atatürk’ün, 23 Nisan 1924'te '23 Nisan' gününün bayram olarak kutlanmasına karar verdiği, bu tarihten beş yıl sonra, 23 Nisan 1929’da Atatürk’ün bu özel günü çocuklara armağan etmesiyle 23 Nisan’ın ilk defa 1929’da Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaya başlandığı bilgisinin verildiği konuşmalarda, çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülkenin Türkiye olduğu hatırlatıldı.

 

İstiklal Marşının okunmasının ardından başlayan programda Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Abdüllatif Tüzer ve MİLA Eğitim Koordinatörü Dr. Esra Demir Öztürk birer konuşma yaparak, millî egemenliğimizin teminatı TBMM’nin açılışının 99. yıl dönümünü kutladılar. Daha sonra MİLA’nın tanıtım videosunun izletildiği programda: Kelebek, Yıldızlar, Gökkuşağı ve Çalışkan Arılar sınıflarının öğrencilerinin dans, halay ve drama gösterileri sahnelendi. Çalışkan Arılar Sınıfı öğrencilerinin “Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler” adlı dramasının ve Yıldızlar Sınıfı tarafından şiir okunmasının ardından Gökkuşağı Sınıfı müzikal bir gösteri yaptı. Yıldızlar Sınıfının ritim çalışması gösterisi sonrasında bütün Minik Lalelerimizin oluşturduğu koronun “Hayat Bayram Olsa” şarkısını söylemesi ile program sona erdi.