Muş Alparslan Üniversitesi
 
Öğrencilerimiz Elazığ Bilim Merkezini ve İnönü Üniversitesi Gözlemevini Gezdi

Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği 4. Sınıf öğrencilerimiz, Fen Bilgisi Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Bayram Gündüz koordinatörlüğünde, Elazığ Bilim Merkezi ve İnönü Üniversitesi Gözlemevini ziyaret etti.

 

Elazığ Bilim Merkezinde dünyanın en büyük denge tünelinin yer aldığı atölye, dinozor alanı ve planetaryum (gökevi) başta olmak üzere birbirinden farklı bilimsel atölyeleri gezen öğrencilerimiz, Bilim Merkezinin uzman eğitmenleri tarafından bilgilendirildi. Daha sonra İnönü Üniversitesi Gözlemevini ziyaret eden öğrencilerimize Gözlemevi Sorumlusu Dr. Tuncay Özdemir eşlik etti. Dr. Özdemir’den evrenin büyüklüğü ve merkezinin yanı sıra ışık hızı, gözlemin nasıl yapıldığı, ayın evreleri ile yıldızların hareketleri hakkında bilgi alan öğrencilerimiz ziyaretlerin son derece verimli geçtiğini ifade ettiler.

 

Gezi programı hakkında bilgi veren Doç. Dr. Bayram Gündüz bilim, astronomi ve uzay alanlarında sözel olarak aktarılan bilgilerin, Bilim Merkezindeki ve Gözlemevindeki çeşitli etkinliklerle kalıcı öğrenmeye ve bilimi daha iyi kavramaya elverişli hâle geldiğini söyledi. Gezi programını, öğrencilerimizin gözlem araçlarını yakından tanıması amacıyla düzenlediklerini ifade eden Doç. Dr. Gündüz, astronomi dersi kapsamında anlatılan gözlem araçlarını yakından tanımalarının ve bunlarla gözlem yapmalarının, öğrencilerimize bilim, astronomi ve uzay alanlarında farklı bakış açıları kazandıracağını kaydetti.

 

Göstermiş oldukları yakın ilgiden dolayı Elazığ Bilim Merkezi ve İnönü Üniversitesi Gözlemevi yetkililerine müteşekkir olduklarını belirten Doç. Dr. Gündüz, “Bizlere bu imkânı sağlayan başta Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat olmak üzere üniversitemize de teşekkür ederiz.” dedi.