Muş Alparslan Üniversitesi
 
Aile İçi Şiddetin Bireyler Üzerindeki Etkileri Semineri Düzenlendi

Sağlık Hizmetleri MYO’da görevli Öğr. Gör. Filiz Altıparmak Ercan, "Aile İçi Şiddet ve Genç Erişkin Döneme Ait Yansımaları" başlıklı bir seminer verdi. Çocukluk döneminde yaşanan ya da şahit olunan aile içi şiddetin genç erişkinlik dönemindeki depresif belirtileri ile benlik saygısı ve saldırganlık üzerine etkileri konusunda bilgilerin paylaşıldığı ve Sağlık Hizmetleri MYO 210 Nolu derslikte düzenlenen seminere akademisyenlerimiz ve öğrencilerimiz katıldı.

 

Öğr. Gör. Ercan, çocukluk döneminde aile içi şiddete maruz kalan veya şahit olan bireylerin, erişkinlik döneminde daha fazla saldırgan hisler yaşayabildiklerini söyledi. Bu bireylerin daha fazla depresif belirti sergiledikleri de ifade eden Öğr. Gör. Ercan, normale göre daha düşük benlik saygısı olan bu bireylerin aile içi şiddete meyilli olduklarının altını çizdi.

 

Araştırmaların ve istatistiklerin aile içi şiddetten en çok zarar görenlerin çocuklar olduğunu ortaya koyduğuna işaret eden Öğr. Gör. Ercan, aile içi şiddettin etkisinin yalnızca örselenmenin yaşatıldığı zaman aralığıyla sınırlı kalmadığını söyledi. Bireyleri yıllar sonra bile etkileyen çocukluk çağı şiddet mağduriyetinin yaşam boyu kalıcı etkileri hissedilen etkileri konusunda ebeveynlerin ve eğitimcilerin bilinçli olmaları gerektiğini vurgulayan Öğr. Gör. Ercan, çocukluk çağı istismarlarının ve ihmallerinin önlenmesinin ise daha sağlıklı ve duyarlı nesiller yetiştirmek adına toplumsal bir zorunluluk olduğunu kaydetti.

 

 

.