Muş Alparslan Üniversitesi
 
Muş’ta İlk Defa Gerçekleştirilen Çocuk Şenliği, 23 Nisan Kutlamalarını Renklendirdi

Muş’taki 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları, üniversitemizin katkısıyla bu sene ilk kez düzenlenen “Çocuk Şenliği” ile renklendi. Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölüm Başkanı Dr. Ayça Kartal ile Nadaslık İlkokulu Müdiresi Tuğba Harmankaya koordinatörlüğünde; 3 köy okulu ve merkezdeki 5 ilkokulun 172 öğrencisi ile Eğitim Fakültesinden 30 öğrencimizin katıldığı Çocuk Şenliği için trafiğe kapatılan İstasyon Caddesinde, dans ve halk oyunları ekipleri gösteri düzenledi.

 

Bu sene TBMM’nin açılışının 99. yıl dönümü olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Prof. Dr. Vahit Özmen İlkokulu ve Muş Valiliği önündeki programlarla kutlandı. Prof. Dr. Vahit Özmen İlkokulu bahçesinde düzenlenen programa Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, Belediye Başkanı Feyat Asya, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Abdüllatif Tüzer ve il protokolü katıldı.

 

İlkokul bahçesinde düzenlen etkinlik, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Burada öğrenciler tarafından çiçekle karşılanan Vali Gündüzöz, yaptığı konuşmada, bu özel günlerin aslında bir bilanço değerlendirmesi olarak ele alınması gerektiğini söyledi. İl protokolü, Prof. Dr. Vahit Özmen İlkokulundaki programın ardından Muş Valiliği önünde üniversitemiz koordinatörlüğünde düzenlenen Çocuk Şenliğine katıldı. Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Yaşar Karadağ’ın da hazır bulunduğu Çocuk Şenliğinde, öğrenci gruplarının sergilediği gösteriler izleyicilerden büyük alkış aldı.

 

Çocuk Şenliğinde konuşan Dr. Ayça Kartal şunları söyledi: “Sınıf öğretmeni olmak, bir çocuğun yüreğine dokunmak demek. Bugünkü bu çocuk şenliğini, ilerde çocukların yüreklerine dokunacak 30 gönüllü sınıf öğretmeni adayı ile gerçekleştirmek, Muş’taki çocuklarla bir olup Atatürk’ün armağanına sahip çıkmak ve bunu Muş’ta yapmak bizim için çok anlamlıydı. Muş’ta bir ilki gerçekleştirdik. Sokakta bir çocuk şenliği düzenleme fikrini ilk andan bu yana destekleyen ve tüm imkânları bizim için seferber eden Muş Valiliğine ve Üniversitemiz Rektörlüğüne teşekkür ederiz.”

 

Nadaslık İlkokulu Müdiresi Tuğba Harmankaya ise şöyle konuştu: “Öğretmenlik bir ulusun geleceğini inşa etmek demektir. Öğrencileri kendi evladı bilip, bir kanaviçe gibi tek tek işleyen kişidir sınıf öğretmeni. Nadaslık, Alican ve Tandoğan köylerinden gelen öğrencilerin yer aldığı bir şenlik tertip ettik. Köy çocukları bizlere istedikleri zaman neleri başarabileceklerini gösterdiler. Onları eğitim, öğretim ve sosyal etkinlikler alanında yetkin kılabilmek için yaşantılarını artırmalıyız, imkânlarını kolaylaştırmalı ve fırsatlar oluşturmalıyız.”

 

Törenden sonra Muş Valiliği ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Haydi Muş Spora” temalı Muş Olimpiyatlarının açılışına Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Yaşar Karadağ da katıldı.