Muş Alparslan Üniversitesi
 
III. Sosyoloji Günleri Başarıyla Tamamlandı

Umran Sosyoloji Topluluğu tarafından üniversitemizde üçüncü kez düzenlenen Sosyoloji Günleri, sona erdi. Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Abdüllatif Tüzer’in selamlama konuşmasıyla başlayan etkinlik programının “Edebiyat ve Sosyoloji” başlıklı açılış oturumuna Prof. Dr. Köksal Alver, Prof. Dr. Ahmet Sarı ve Dr. Hasan Harmancı katıldı. 

 

Öğrencilerimizin farklı toplumsal konulara ilişkin sosyolojik bir bakış açısı geliştirmelerine, yaptıkları bilimsel nitelikteki teorik ve uygulamalı çalışmaları sunmalarına ve topluluk önünde kendilerini etkili bir şekilde ifade edebilmelerine fırsat sağlamak amacıyla düzenlenen III. Sosyoloji Günleri, iki günlük programın ardından tamamlandı. Toplam 36 adet bildirinin sunulduğu III. Sosyoloji Günlerinde öğrencilerimizin yanı sıra farklı şehirlerden konuşmacılar da hazırladıkları bildirileri katılımcılarla paylaştı. 

 

III. Sosyoloji Günleri, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Abdüllatif Tüzer’in selamlama konuşmasıyla başladı. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Köksal Alver, Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Sarı ve Muş Alparslan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Hasan Harmancı’nın “Edebiyat ve Sosyoloji” başlıklı ilk oturum icra edildi. 

 

Edebiyat ve sosyoloji arasındaki ontolojik ve epistemolojik bağ ile hayatı edebiyat çerçevesinde okumanın imkânı üzerinde durulan ilk oturumun ardından “Kuşak ve Kültür”, “Kadın ve Aileyi Yeniden Düşünmek” oturumları ile ilk gün oturumları sona erdi. III. Sosyoloji Günlerinin ikinci gününde de “Göç ve Siyaset”, “Din Sosyolojisi Tartışmaları”, “Sosyal Medya ve Beden”, “Toplumsal Teori ve Mikro Çalışmalar” oturumları gerçekleştirildi. Umran Sosyoloji Topluluğu tarafından çıkarılan UMRAN: Sosyoloji Topluluğu Dergisinin üçüncü sayısı da III. Sosyoloji Günleri boyunca katılımcıların ilgisine sunuldu.

 

III. Sosyoloji Günleri, oturumların tamamlanmasının ardından Değerlendirme Oturumuyla sona erdi. Bu oturuma katılan Düzenleme Kurulu üyeleri; Dr. Mustafa Günerigök, Dr. Ahmet Gökçen ve Dr. Ejder Ulutaş etkinliğe dair görüşlerini katılımcılarla paylaştı. Etkinliğe dair kanaatler çerçevesinde 2020’de düzenlenmesi hedeflenen IV. Sosyoloji Günlerinin içeriğine dair önerilerin masaya yatırıldığı Değerlendirme Oturumunda, önceki yıllara oranla hem konuşmacı hem de dinleyici sayısında kayda değer bir artışın gözlendiği organizasyonun, önümüzdeki yıllarda hem kapsamının hem de katılımcı sayısının artırılmasına yönelik çalışmalara ağırlık verilmesi kararı alındı.