Muş Alparslan Üniversitesi
 
Öğretmen Adayı Öğrencilerimiz Erken Çocuklukta Okuma Kültürü Seminerine Katıldı

Renkli Düşler Okul Öncesi Topluluğu tarafından 1071 Malazgirt Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen “Erken Çocuklukta Okuma Kültürü” başlıklı seminere, akademisyenlerimizin yanı sıra Okul Öncesi ve Sınıf Eğitimi bölümlerinde okuyan öğretmen adayı öğrencilerimiz katıldı. Gazi Üniversitesi Temel Eğitim Bölümü Sınıf Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Seyit Ateş tarafından verilen ve etkileşimli okumaların da yapıldığı seminerde, erken çocuklukta okuma kültürü olgusu örnek okumalar ve çocuklara yönelik hikâye kitapları üzerinden değerlendirildi. 

 

Doç. Dr. Ateş, bilinçli bir okur olmanın, bireyin düşünme, eleştirme ve üretme süreçlerini yapılandıran temel bir değişken olduğunu vurguladı. Ebeveynlerin ve öğretmenlerin çocuklar için okuma konusunda da model olduklarına dikkat çeken Doç. Dr. Ateş, öncelikle yetişkinlerin kendi yaşantılarında kitaplara zaman ayırmaları gerektiğini söyledi. 

 

Bireysel okuma alışkanlığının, erken çocukluktan başlayarak duyarlı ve bilinçli çabalarla edinilmesi gereken ve hayat boyu sürdürülen bir süreç olduğunu dile getiren Doç. Dr. Ateş, okuma kültürü edinmenin, bireyin estetik duyarlılıkla oluşturulmuş yazılı ve görsel kültür ürünleriyle buluşması ve okuma eylemini yaşam biçimi olarak içselleştirmesiyle ilişkili bir süreç olduğunu kaydetti. 

 

Çocuklara yönelik hazırlanan kitaplara eleştirel bir bakışla yaklaşılmasının altının çizildiği, çocuk kitaplarının öneminin ve çocuk gelişimi üzerindeki farklı boyutlardaki etkilerinin ele alındığı seminer, soru cevap bölümüyle sona erdi.