Muş Alparslan Üniversitesi
 
Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı Tamamlandı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından, Millî Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı okullara müdür ve müdür yardımcısı seçmek için ilk kez düzenlenen MEB Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı (MEB-EKYS), sona erdi. Saat 10.15’te başlayan ve 150 dakika süren sınava Muş’ta 904 aday girdi. Üniversitemizin 4 binasındaki 42 salonda sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilen sınavda, 124 kişi görev aldı.

 

Türkiye genelinde 50 il merkezinde ve 57 sınav merkezinde uygulanan MEB-EKYS’ye toplam 56 bin 381 aday başvuru yaptı. Konuların ağırlığı; genel yetenek ve genel kültür yüzde 35, Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi yüzde 10, değerler eğitimi yüzde 5, eğitim ve öğretimde etik yüzde 5, eğitim bilimleri yüzde 35, mevzuat yüzde 10 şeklinde olan sınavda, adaylara çoktan seçmeli 80 soru soruldu.

 

MEB-EKYS’de sadece doğru cevaplanan sorular geçerli sayılacak ve adayların puanları 100 tam puan üzerinden değerlendirilecek. Adaylar, sınav sonuçlarını ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden T.C. kimlik numarası ve şifre girerek öğrenebilecek.