Muş Alparslan Üniversitesi
 
Dünya Pi Gününü Çeşitli Etkinliklerle Kutladık

Üniversitemiz Matematik ve Satranç Topluluğu ile Matematik Eğitimi ABD tarafından 14 Mart Dünya Pi Günü, düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı. Pi Günü kapsamında düzenlenen etkinliklere Rektör Yardımcımız ve Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Erdoğan, Matematik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Harun Polat, Matematik ve Fen Bilimleri Bölüm Başkanı Sadullah Jafarov, Matematik Eğitimi ABD başkanı Doç. Dr. Muhammed Çınar ile akademik personelimiz ve öğrencilerimiz katıldı.
 
Etkinliklerin ilk gününde Eğitim Fakültesi Kitap Okuma Salonunda Satranç Turnuvası yapıldı. Topluluk danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Yılmaz Mutlu ve Öğr. Gör. İhsan Söylemez’in hakem olarak görev aldığı turnuvaya 23 öğrencimiz katıldı. İlk maç eleme yöntemiyle yapılırken sonraki beş maç puanlama yöntemi ile yapıldı. Maçlar boyunca en fazla puanı toplayan, Üniversitemizin Ameliyathane Hizmetleri Bölümü öğrencilerinden Şükrü Çiftçi birinci olurken aynı bölümden Abdulhalim Emre ikinci, İlköğretim Matematik Eğitimi Bölümünden Kübra Çelik ise üçüncü oldu. 
 
Etkinliklerin ikinci gününde Topluluk tarafından öğrencilerimizin matematiğe karşı tutumlarını olumlu yönde değiştirmek amacıyla Matematik Parkur Yarışması düzenlendi. BESYO kapalı spor salonunda düzenlenen parkur yarışmasına lisans düzeyinde üçerli kişiden oluşan toplamda 17 takım ve Muş Farabi Ortaokulundan 5-6-7 ve 8. Sınıf öğrencilerinden oluşan birer takım katıldı. Matematik Eğitimi Bölümünden Berfin Hazar, Rojda Ceylani ve Zeynep Sinen’den oluşan takım birinci olurken, aynı bölümden Enes Arıkboğa, Abdullah Koç ve Ahmet Erdinç’ten oluşan takım ikinci, İdris Eşkin, Servet Koçtaş ile Vildan İdris’ten oluşan takım ise üçüncü oldu.
 
14 Mart Pi Günü etkinliklerinin sonuncu gününde Üniversitemiz Matematik ve Satranç Topluluğu tarafından 1071 Malazgirt Kongre ve Kültür Merkezinde Matematik Materyal Yarışması ve Materyal Sergisi etkinlikleri yapıldı. Somut, Yarı somut ve Soyut sıralı stratejiye uygun matematik öğretim materyallerin hazırlanmasının amaçlandığı etkinlikte, Matematik Eğitimi ve Sınıf Öğretmenliği Bölümlerinde okuyan öğrencilerimizin hazırlamış olduğu 32 farklı materyal sergilendi.
 
Üniversitemiz Matematik Eğitimi Bölümü akademik personeli Dr. Öğr. Üyesi Demet Deniz, Dr. Öğr. Üyesi Ebru Korkmaz ve Dr. Öğr. Üyesi Fatma Cumhur’un değerlendirme jürisi olarak görev aldığı yarışma sonucunda Üniversitemiz Matematik Eğitimi Bölümünden Yüsra Gökçek ve Emine Baytar’ın “Açı Ölçer” isimli materyalleri birinci olarak seçildi. Aynı bölümden İlyas Çiftsüren ve Mikail Güngör’ün “Cisimlerin Farklı Görünümleri” adlı materyal çalışması ikinciliği, Sınıf Öğretmenliği Bölümünden Ayşe Akcan ile İpek Gümüştaş’ın “Sıvı Ölçer” isimli materyalleri üçüncü oldu.
 
 
Düzenlenen etkinliklerin ardından 1071 Malazgirt Kongre ve Kültür Merkezinde yapılan 14 Mart Pi Günü programının açılış konuşmasını Matematik ve Satranç Topluluğu danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Yılmaz Mutlu yaptı. Programda Matematik Eğitimi ABD başkanı Doç. Dr. Muhammed Çınar Pi’ nin tarihsel gelişimi hakkında bir sunum yaptı. Matematik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Harun Polat’ın Matematik Bilimi hakkında yaptığı konuşma sonrasında topluluğun düzenlediği Satranç Turnuvası, Matematik Parkuru ve Matematik Materyal Yarışmasında dereceye giren öğrencilerimize ödülleri verildi. Program, etkinliklerde emeği geçen öğrenci ve hocalarımıza topluluk danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Yılmaz Mutlu tarafından teşekkür belgelerinin verilmesi ile son buldu.