Muş Alparslan Üniversitesi
 
Minik Sporcular Projemiz A Haber’de Tanıtıldı

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulumuzun (BESYO) koordine ettiği Yedi Çok Geç Engelleri Birlikte Geç - Oyun Birlikte, Hayat Birlikte - Minik Sporcular Projesi, A Haber’de tanıtıldı. Özel Olimpiyatlar Türkiye ve Muş İl Millî Eğitim Müdürlüğü ortaklığında, gerçekleştirilen projenin amacı, Down Sendromlu ve Otizmli özel çocuklara akranlarıyla birlikte spor yaptırmak. 

 

Projeye ilişkin A Haber muhabirine bilgi veren Proje Koordinatörü BESYO Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Kırımoğlu, projeye 4-6 yaş grubundaki 22 karma okul öncesi öğrencisinin katıldığını söyledi. Külliyemizdeki Kapalı Spor Salonunda, gelişimsel özelliklerine uygun olarak hazırlanan farklı parkurlarda çeşitli sportif aktivitelere katılan miniklere, BESYO öğrencilerinin destek olduğunu belirten Prof. Dr. Kırımoğlu, “Çeşitli engelleri olan bireylere spor hizmeti sunacak geleceğin Beden Eğitimi ve Spor öğretmenlerini yetiştirirken bu tarz aktivitelerin son derece yararlı olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

 

Prof. Dr. Kırımoğlu şöyle konuştu: “Bu proje ile özel eğitim gereksinimi olan ve olmayan çocukları buluşturuyor, temel motor becerilerini geliştirmeye yönelik, eğitici oyun odaklı sportif aktiviteler yapıyoruz. Proje ile minik sporcuların temel motor becerilerini geliştirmenin yanı sıra özel bireylere ilişkin önyargıların erken yaşta ortadan kaldırılması ve toplumda bir arada yaşama becerilerinin geliştirilmesine de katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Bu minik sporcuları ileride farklı spor branşlarında hepimizi gururlandıracak özel sporcular olarak görebiliriz. BESYO’nun bölümlerinden biri olan ve nasipse önümüzdeki yıldan itibaren öğrenci kabul edilecek Engellilerde Egzersiz ve Spor Eğitimi bölümünde de böylesi etkinliklerimizi sürdüreceğiz.”

 

Haberin videosunu izlemek için tıklayınız: https://youtu.be/PA_yl-xhrgk