Muş Alparslan Üniversitesi
 
Uluslararası Spor Bilimleri Kongresinde Üniversitemize Övgüler Yağdı

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda (BESYO) görevli akademisyenlerimiz, 16. Uluslararası Spor Bilimleri Kongresinde bildiriler sundu. Antalya’daki kongreye, BESYO Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Kırımoğlu, Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Önder Şekeroğlu, Dr. Öğr. Üyesi Atike Yılmaz, Öğr. Gör. Muhammed Zahit Kahraman, Öğr. Gör. Sedat Okut ve Öğr. Gör. Furkan Şahin katıldı.

 

Kongre açılışında, Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’a ve BESYO Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Kırımoğlu’na, geçtiğimiz nisan ayında üniversitemizin ev sahipliği yaptığı 11. Ulusal Spor Bilimleri Öğrenci Kongresi’ndeki katkıları ve başarılı kongre organizasyonu için şükran plaketi takdim edildi. Prof. Dr. Polat’ın plaketini Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Önder Şekeroğlu alırken, İran ekibinin Prof. Dr. Polat’a takdim edilmek üzere getirdiği İran halısını, BESYO Müdürü Prof. Dr. Kırımoğlu kabul etti. 

 

Spor Bilimleri Derneği ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Mehmet Günay, kongredeki konuşmasında Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen 11. Ulusal Spor Bilimleri Öğrenci Kongresindeki gözlemlerine yer verdi. Prof. Dr. Günay, söz konusu önemli organizasyonu Sultan Alparslan’ın ve kahraman askerlerinin Malazgirt Zaferine imza attığı Muş’ta düzenlemiş olmaktan çok mutlu olduklarını belirtti. Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’ın ve üniversitemiz kadrosunun nazik, misafirperver ve kadirşinas yaklaşımlarıyla gönüllerinde taht kurduğunu ifade eden Prof. Dr. Günay, katıldığı öğrenci kongreleri arasında en zevk aldığı kongrenin de Muş’taki olduğunu ifade etti. 

 

Prof. Dr. Günay, Avrasya Spor Birliği Yönetimi olarak, ekim ayında Tebriz’de birincisi düzenlenen Avrasya Uluslararası Spor Bilimleri Kongresinin ikincisini düzenlemek üzere, yetkin altyapısı ve başarılı organizasyon yeteneğinden dolayı Muş Alparslan Üniversitesinin seçildiğini hatırlatarak, herkesi 2-5 Mayıs 2019 tarihlerinde Muş’a davet etti.

 

Avrupa’nın, alanında en yüksek katılımlı kongresi olan ve Spor Bilimleri Derneği tarafından düzenlenen 16. Uluslararası Spor Bilimleri Kongresi, Antalya’da yapıldı. Spor bilimleri camiasının yoğun ilgi gösterdiği, 900 bildirinin kabul edildiği ve yaklaşık 1500 akademisyenin katıldığı kongre, başarıyla tamamlandı.