Muş Alparslan Üniversitesi
 
Varto ve Bulanık Meslek Yüksekokulları Eğitime Hazır

İlk öğrencilerini bu sene kabul eden Varto ve Bulanık Meslek Yüksekokullarında (MYO), 17 Eylül 2018 Pazartesi başlayacak yeni akademik yıl için son hazırlıklar tamamlandı. Varto MYO öğrencileri bu sene, Külliyemizde öğrenim görecek. 

 

Varto ve Bulanık MYO’larında bu sene öğretime başlayacak öğrencilerimizin en nitelikli ve ihtiyaca uygun derslik ve laboratuvarlarda öğrenim görmesi ve barınma koşullarının ideal hâle getirilmesi amacıyla yürütülen çalışmalarda son aşamaya gelindi. Varto Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Nevin Turan Özek, Varto MYO’nun ‘Optisyenlik’ ve ‘Spor Yönetimi’ programı öğrencilerinin, 2018-2019 akademik yılında Külliyemizde öğrenim göreceğini söyledi. 

 

Öğrencilerimizi, üniversitemizin sorumluluk alanına giren hiçbir konuda mağdur etmemek amacıyla titizlikle hareket edildiğini vurgulayan Varto MYO Müdürü Doç. Dr. Özek, şöyle konuştu: “Üniversitemiz tarafından öğretim faaliyetlerinin en sağlıklı şekilde sürdürülmesi için gerekli her tür tefrişat, materyal ve öğrencilerimizin temel ihtiyaçlarını karşılayacak altyapı büyük ölçüde sağlanmış durumdadır. Bununla beraber, Varto MYO öğrencileri, Varto’daki binamız tamamlanana kadar Muş Alparslan Üniversitesi Külliyesinde öğrenim görecek. Binamız tamamlanır tamamlanmaz da Varto’da çalışmalarımıza devam edeceğiz. 

 

Varto MYO’da bölgemizin sosyal gelişimine ve gençlerimizin istihdamına katkı sağlayacağını değerlendirdiğimiz yeni ve cazip programların açılması için hazırlıklarımızı da hız kesmeden sürdürüyoruz. Önümüzdeki yıllarda peyderpey açılmasını umduğumuz yeni programların, bölgenin toplumsal, ekonomik ve kültürel yönden kalkınmasına ciddi bir ivme kazandıracağına inanıyoruz. Üniversitemizin, bu amaç doğrultusunda üzerine düşen görevleri titizlikle yerine getirdiğinin herkesçe bilinmesini isteriz. 

 

Varto MYO Müdürü olarak okulumuzun Varto’ya ve üniversitemize kazandırılması konusunda büyük emeği olan başta Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat olmak üzere bütün kurumsal paydaşlarımıza ve Vartolulara yürekten teşekkür ederim.”

 

Bulanık Meslek Yüksekokulu Hocaları İlk Öğrencilerini Bekliyor
2018-YKS sonucuna göre Bulanık MYO’daki bölümlerimize yerleşen öğrencilerimizin gereksinimleri doğrultusunda, sınıflar, laboratuvar, yemekhane ve kantin tefriş edildi. Bulanık MYO Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Ahmed Galip Halidi, “Okul binamız, 17 Eylül Pazartesi günü eğitime başlayacak şekilde hazırdır.” dedi. 

 

Bulanık MYO’nun, Bulanık için çok büyük bir anlam ifade ettiğini söyleyen MYO Müdürü Dr. Halidi, Bulanık’ın uzun yıllardır bir yüksekokulun hasretini çektiğini dile getirdi. MYO Müdürü Dr. Halidi şöyle konuştu: “Yüksekokulumuza gelen öğrencilerimizin en sağlıklı biçimde öğretime başlayabilmesi için bütün kamu kurumu paydaşlarımız, sivil toplum kuruluşları ve bölge halkı seferber olmuş durumda. Sağ olsunlar rektörlüğümüz, kaymakamlığımız ve ilgili diğer kamu kurumlarının desteğiyle okulumuz açıldı. Kendilerine müteşekkiriz. 

 

Bulanık MYO’nun öğretime hazır hâle gelmesinde yerel esnafımızın samimi desteğini gördük. Esasında bu destek, okulumuzun bölge ekonomisine sağlayacağı olumlu katkının da ön sinyalidir. 

 

Binamızın kapasitesi olan 1000 öğrenciye birkaç yıl içinde kavuşmayı hedefliyoruz. Nasip olursa ilerleyen yıllarda, ülkemizin ve bölgemizin ihtiyaçları doğrultusunda yeni bölümlerin açılabilmesi için gerekli başvurularımızı yapacağız. Başta Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat olmak üzere üniversitemiz bu konuda hem yol göstererek hem de fiilen destek olarak bizi teşvik etmektedirler. Bu hususta bölge halkı adına kendilerine şükran borçluyuz. 

 

Hâlihazırda öğrencilerimizin barınma ihtiyacını karşılayacak bir yurt ihtiyacımız var. Kaymakamlığımızın ve Millî Eğitim Müdürlüğümüzün ortak girişimleriyle, bu ihtiyacımızın da mümkün olan en kısa sürede halledebileceğini düşünüyoruz. Şu an bütün hocalarımızla beraber heyecanla pazartesi günü ilk öğrencilerimizle buluşmayı bekliyoruz. Bu akademik yılın ilçemiz, bölgemiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.”