Muş Alparslan Üniversitesi
 
BESYO’nun 2018 Özel Yetenek Sınavı Başarıyla Tamamlandı

Muş Alparslan Üniversitesi Beden Eğitim ve Spor Yüksekokulu (MŞÜ-BESYO) 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı özel yetenek sınavı, sona erdi. Sınav parkurunu ziyaret eden Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Abdüllatif Tüzer, sınava katılan son 20 aday, antrenörleri, adayların yakınları ve sınav komisyonu üyeleri ile fotoğraf çekildi.

 

Arasında yedi millî ve bir de engelli sporcunun bulunduğu adayların yedi istasyondan oluşan beceri koordinasyon parkurunda yeteneklerini sergilediği özel yetenek sınavında, bu yıl daha iyi dereceler elde edildi. Türkiye’nin çeşitli illerinden 95’i kadın ve 421’i erkek olmak üzere toplam 517 adayın ön kayıt yaptırdığı sınavda başarılı olan adaylar arasından 20 kadın ve 40 erkek aday ‘Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi’, 20 kadın ve 40 erkek aday ‘Antrenörlük Eğitimi’ ve 15 kadın ve 25 erkek aday ise ‘Spor Yöneticiliği’ bölümlerine kayıt hakkı kazanacak.

 

Başarı Çıtamız Yükseldi
Geçtiğimiz yıl açılmasına rağmen akademik kadrosu, faaliyetleri ve verdiği eğitimle spor kamuoyunun dikkatini çekmeyi başaran MŞÜ-BESYO, bölgemizdeki üniversitelere oranla çok daha nitelikli bir öğrenci kitlesinin başvurusunu alarak sınavlardaki başarı çıtasını yükseltti. MŞÜ-BESYO Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Kırımoğlu yaptığı açıklamada, bu yıl ikinci kez düzenlenen özel yetenek sınavına müracaat eden öğrencilerin yüksek profilini, öğrencilerin akademik kalitesi ve fiziki imkânları bakımından donanımlı bir yüksekokulda eğitim görme konusunda istekli olmalarına bağladı.

 

Prof. Dr. Kırımoğlu şöyle konuştu: “Hâlihazırda 13 akademisyenden oluşan deneyimli bir akademik kadronun görev yaptığı MŞÜ-BESYO’nun öğrencisi olmak için özel yetenek sınavına müracaat eden adaylar, öncelikle online kayıtlarını gerçekleştirdiler. Tüm adayların sınavı, kamera takip sistemi ile güvenli ve adil bir şekilde gerçekleştirildi. Dört günlük sınav sürecinde tüm tecrübe ve yetkinliklerini ortaya koyan akademik ve idari personelimiz, çekişmeli geçen sınav sonucunda, kadın ve erkek adaylar arasından en başarılı ve yetenekli öğrencileri Muş Alparslan Üniversitesine kazandırabilmek için çaba sarf ettiler. 

 

“Adaylar daha öğrencisi olmadan MŞÜ’nün öğrencisi gibi hissettiler.”
Sınavın başından sonuna kadar bütün detayları planlanmış ve uygulanabilirliği yüksek bir program izledik. Adaylar ilan edilen tarihlerde ve saatlerde aksama yaşanmaksızın sınava alındılar. Farklı üniversitelerde de özel yetenek sınavlarına giren adayların, MŞÜ-BESYO’nun yaptığı sınavı daha objektif, açık ve adil bulduklarını belirtmesi bizi son derece gururlandırdı. Güvenlik görevlisinden sınav komisyonu üyelerine kadar çok nazik ve kolaylaştırıcı bir yaklaşım sergilendiğini dile getiren adayların, kendilerini daha öğrencisi olmadan MŞÜ’nün öğrencisi gibi hissettiklerini ifade etmeleri de bizi ayrıca memnun etti. Tüm adaylar parkurlarını tamamladıktan sonra sınav komisyonuna teşekkür ederek üniversitemizden ayrıldılar.

 

Geçen yıl tek bölümle yola çıkan BESYO bu sene iki yeni bölümüne daha öğrenci almış olacak. İnşallah önümüzdeki yıl, YÖK tarafından daha önce onaylanan ‘Engellilerde Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi’ bölümüne de öğrenci alacağız. BESYO’nun ikinci kez yaptığı sınava Türkiye’nin farklı illerinden adayların katılmasının, yeni kurulan okulumuzun bölgesel olmaktan ziyade ulusal bir akademik kurum hüviyeti kazandığını ispatladığını düşünüyorum. Önümüzdeki yıl dördüncü bölümümüzün öğrenci alması, doktora programımızın açılması ve fakülteleşme sürecinin tamamlanmasıyla da ülkemizde hizmet veren en yetkin Spor Bilimleri Fakülteleri ile rekabet edebilir hâle geleceğimize yürekten inanıyorum.

 

Kuruluşundan beri okulumuzu himaye eden başta Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat ve yönetimine BESYO ailesi adına teşekkür ederim. Sınav sürecindeki değerli emeklerinden ve katkılarından ötürü Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğüne, Güvenlik Amirliğine, Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığına ve Genel Sekreterliğimize ayrıca teşekkür ederim.”

 

Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat da sınavlara katılan tüm adaylara başarılar dileyerek sınavı gerçekleştiren akademik ve idari personelimize teşekkür etti. 

 

Adaylar sınava ilişkin tüm hesaplama kriterlerini ve parkur derecelerini üniversitemiz web sitesinden görerek sehven yapılan bir hata varsa itiraz edebilecek. İtirazlar 10 Eylül 2018 17.00’a kadar yapılabilecek. Asıl ve yedek kazanan adayların listesi ise 12 Eylül 2018 Çarşamba günü ilan edilecek.