Muş Alparslan Üniversitesi
 
Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Alican, TV Programlarında Malazgirt Zaferi’ni Anlattı

Üniversitemiz öğretim üyesi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Mustafa Alican, Malazgirt Zaferi’nin 947. yıl dönümü dolayısıyla yayınlanan TV programlarında aktardığı bilgiler ve yaptığı yorumlarla, tarihin dönüm noktalarından biri olan bu önemli konuda kamuoyunu bilgilendirdi.

 

İlk olarak, Malazgirt Zafer Anıtı’nda gerçekleştirilen ve TRT Haber’de yayınlanan Malazgirt Özel Yayınına katılan Doç. Dr. Alican, Pelin Çift’in sunduğu programda, diğer konuklar Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Okçular Vakfı Başkanı Haydar Ali Yıldız ve yazar Selman Kayabaşı ile birlikte Malazgirt Zaferini masaya yatırdı. Programda, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın konuya özel bir önem atfettiğini belirten Okçular Vakfı Başkanı Yıldız, Malazgirt Zaferi’nin bundan sonraki yıllarda ne şekilde kutlanacağını anlatırken Yazar Kayabaşı da zaferin günümüze yansımalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

Yaşadığımız coğrafyanın bir İslâm yurdu hâline gelişinde Malazgirt Zaferi’nin ne türden bir öneme sahip olduğunu irdeleyen Doç. Dr. Mustafa Alican ise Malazgirt Zaferi’nin İslâm dünyasında meydana getirdiği değişim ve dönüşümlere dikkat çekti. Selçuklu çağının, coğrafyamızda yaşayan Müslüman ve gayrimüslim bütün topluluklar için bir barış ve huzur çağı olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Alican 1071’den bugüne uzanan süreçte Anadolu coğrafyasının şehit kanlarıyla sulanarak vatanlaştığının altını çizdi.

 

Malazgirt Zaferi’ni Daha Fazla Gündeme Getirmeliyiz

Selçukluların, İslâm dünyasında Sünnî İslâm anlayışının başat siyasî düşünce hâline gelişinde belirleyici rol oynadıklarına değinen Doç. Dr. Alican, Malazgirt Zaferi’nin bayraklaştırılması gereken değerlerimizden biri olduğunu belirterek genç kuşaklarımızın bu bilinçle donatılması gerektiğine işaret etti. Bu büyük zaferin ve onun mirasının daha fazla gündemleştirilmesi gerektiğini söyleyen Doç. Dr. Alican, Muş Alparslan Üniversitesi’nde ve Selçuklu ve Malazgirt Uygulama ve Araştırma Merkezi (SEMAM) bünyesinde yapılan çalışmalardan da söz etti.

 

Muş Valiliği, üniversitemiz ve SEMAM tarafından Malazgirt Zaferi’nin 947. yıl dönümü dolayısıyla özel bir baskısı yapılan ve kutlamalara katılan misafirlere hediye edilen “Malazgirt Zaferi: Bin Yıllık Miras” kitabının da tanıtıldığı program, izleyiciler tarafından ilgiyle takip edildi.

 

Anadolu’daki Selçuklu Varlığının Hukuki Zemini Malazgirt’te Atıldı

TVNET’te yayınlanan ve Pelin Karabay tarafından sunulan haber bültenine katılan Doç. Dr. Mustafa Alican, Malazgirt Zaferi öncesi İslâm dünyasının, Selçuklu ve Bizans devletlerinin durumunu özetledi.

 

Malazgirt Savaşı’nın, Bizans İmparatoru Romanos Diogenes’in 200 binin üzerinde askeri olan büyük bir orduyla İslâm ülkelerine saldırmak üzere sefere çıkması sonucunda gerçekleştiğini ve Selçuklular açısından bir savunma savaşı olduğunu belirten Doç. Dr. Alican, savaşın hem İslâm dünyasında hem de Hıristiyan dünyasında köklü değişikliklere sebep olduğunu söyledi.

 

Malazgirt Savaşı’nın Bizans’ın çözülme dönemine sürüklenmesine ve Haçlı Seferlerinin tertip edilmesine sebebiyet verdiğini kaydeden Doç. Dr. Alican, Selçuklu Sultanı ile Bizans İmparatoru arasında imzalanan Malazgirt Antlaşmasının, Anadolu’daki Selçuklu varlığının hukuki zeminini teşkil ettiğini vurguladı.

 

TRT Haber yayınının kaydını izlemek için lütfen tıklayınız: Malazgirt Zaferi’nin 947. Yılı Özel Yayını

 

TVNET YayınınIN kaydını izlemek için lütfen tıklayınız: Malazgirt Zaferi neden önemli? - Mustafa Alican - TVNET