Üniversitemizin Etkileşimli Tahtaları Şimdi Daha Hızlı

Üniversitemizin teknolojik altyapısını geliştirme çalışmaları kapsamında, dersliklerimizde aktif olarak kullanılan etkileşimli tahtaların donanımı, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı personelimiz tarafından değiştirildi. 

 

Derslerin işitsel ve görsel olarak zengin biçimde işlenebilmesi amacıyla üniversitemizin dersliklerinde öğretim elemanlarımızın ve öğrencilerimizin kullandığı etkileşimli tahtaların daha verimli hâle getirilmesi için mevcut HDD (Hard Disc Drive – Sabit Disk Sürücü) sistemleri, SSD (Solid State Drive - Katı Hâl Sürücü) ile hızlandırıldı. 

 

SSD’nin Avantajları Nelerdir?
SSD, verileri depolamak için mekanik parçalar yerine bellek yongalarından ve dâhili devrelerden faydalanan sürücülere verilen isimdir. SSD'lerin HDD'ler karşısındaki en büyük avantajı, hızlarıdır. SSD'li bir cihaz geleneksel sabit diskli cihazlara göre hem çok daha hızlı açılır hem de uygulamaları çok daha hızlı açar. 

 

SSD’ler, HDD’lerdeki motor ve okuyucu kafa gibi mekanik aksam bulundurmadıkları için sessiz çalışır ve daha düşük güç tüketir. Düşük güç tükettiği için ısı sorunu yaşanmayan SSD’ler, sarsıntılara karşı da HDD’lere göre daha dayanıklıdır.