7/24 Ücretsiz İnternet Hizmeti Külliyemizin Tamamında Hizmete Girdi

Külliyemizdeki dersliklerin, idari hizmet binalarının ve sosyal tesislerin tamamının dünya çapında bir internet erişim servisi olan eduroam ağına eklenmesiyle kablosuz ağa dâhil olmayan binamız kalmadı. Üniversitemizde 65 erişim noktasında hizmet veren eduroam’ın devreye alınması için 247.500 TL’lik yatırım yapıldı. Böylece bütün personelimiz ve öğrencilerimizin yanı sıra yurt dışından ve içinden üniversitemizin konuğu olan üye kurumların personeli ve öğrencileri de külliyemizin her yerinden 7 gün 24 saat boyunca internete kolayca ve ücretsiz erişebilecek.

 

Üniversitemizin, Mart 2017 itibariyle katıldığı eduroam ağına; 2. Merkezi Derslikler, 2. Merkezi Derslikler Kantini, Lojmanlar, Spor Salonu, Hangar, Merkezi Laboratuvarlar ve İdari Hizmet Binasının da eklenmesiyle, internet kullanıcılarının külliyemizdeki bütün binalarımızda kablosuz cihazlarıyla eduroam ağına girmesi mümkün hâle geldi.

 

eduroam nedir ve nasıl kullanılır?

Education Roaming (Eğitim-Dolaşım) kelimelerinin kısaltması olan eduroam, üye kurumların kullanıcılarının diğer eğitim kurumlarında da sorunsuzca internet kullanımını amaçlayan, uluslararası araştırma ve eğitim topluluğu için geliştirilmiş güvenli bir ağ altyapısıdır. Dünya çapında 85 ülkenin, Türkiye’den ise 108 kurumun dâhil olduğu eduroam’ın kapsama alanında, Türkiye’nin 978 farklı lokasyonundaki toplam 15.718 erişim noktası (access point) yer alıyor.

 

eduroam üyesi kurumların kullanıcıları, kendi kurumlarında ağa bağlanmak için kullandıkları kullanıcı adı ve şifre ile eduroam üyesi başka bir kurumdan da ağa bağlanabiliyorlar. Kullanıcı, misafir kurumda iken aldığı eduroam yayınına bağlantı talebi gönderdiğinde, misafir kurumun yetkilendirme sunucusu, o kullanıcıyı kendi ev kurumunun yetkilendirme sunucusuna yönlendirerek, yetkili olup olmadığını belirler. Tüm bu sorgulamaların, sunucular arasında oluşturulan şifreli bir tünel içinden yapılması, kullanıcı adı ve şifrelerin kullanıcının kendi ev sunucusu haricinde görülmesini engeller. Bu durumda kullanıcıların yapması gereken tek şey, misafir oldukları kurumda yer alan eduroam kablosuz ağını, kendi kurumlarının ağına bağlanır gibi tanımlamalarıdır.

 

eduroam hakkında bilgi almak için tıklayınızhttp://eduroam.alparslan.edu.tr/

 

Külliyemizde Ücretsiz İnternet İçin eduroam Bağlantısı Yapılandırma Yardımı