Muş Alparslan Üniversitesi
 
Öğretim Üyemiz Yabancı Düşmanlığının Girişimciliğe Etkilerini Değerlendirdi

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünden Dr. Öğretim Üyemiz Mehmet Ali Türkmenoğlu, Amerika Birleşik Devletlerinin (ABD) Minneapolis şehrinde düzenlenen uluslararası etkinlikte, yabancı düşmanlığının girişimciliğin önünde nasıl bir engel olduğunu anlattı.

 

Her yıl sınırlı sayıda öğretim üyesine sağlanan yaklaşık 1500 dolarlık ‘Area Scholar Fellowship’ desteğini kazanarak, 1959 yılından beri düzenlenen alanında öncü Uluslararası İşletmecilik Kongresi Academy of International Business’da (AIB 2018) üniversitemizi temsil eden Dr. Öğr. Üyesi Türkmenoğlu, “How Xenophobia Became a Wall to Internationalisation of Entrepreneurship in Europe” başlıklı bir sunum yaptı.

 

Dr. Öğr. Üyesi Türkmenoğlu, Küresel İşletmecilik ve Dijital Ekonomi temalı kongrede yaptığı sunumunda yabancı düşmanlığının girişimciliğin uluslararasılaşmasının önünde nasıl bir bariyer olduğunu Avrupa’daki ve ABD’deki örnekler üzerinden ele aldı. Dr. Öğr. Üyesi Türkmenoğlu, konferansa dünyanın önde gelen üniversitelerinden katılan akademisyenlerle birlikte, Batıda artan yabancı düşmanlığı, İslam düşmanlığı ile aşırı sağcı ve ırkçı politikaların girişimcileri nasıl etkilediğini de tartıştı.