Hayırda Buluşanlar Öğrenci Topluluğu Yeryüzünün Mazlum Coğrafyalarını Bir Sergiyle Hatırladı

Üniversitemizde faaliyet yürüten Hayırda Buluşanlar Öğrenci Topluluğu tarafından Kütüphane önünde "Yeryüzünün Mazlum Coğrafyaları" temalı fotoğraf sergisi açıldı. Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Yaşar Karadağ ve Genel Sekreterimiz Öğr. Gör. Harun Demir ile akademik ve idari personelimizin de gezdiği sergiye öğrencilerimiz yoğun ilgi gösterdi.

 

Topluluk Akademik Danışmanı Öğretim Görevlisi Hatip Erdoğmuş, sergiyle Halepçe, Halep, Doğu Guta, Orta Afrika, Mısır, Doğu Türkistan, Açe, Sudan, Arakan, Keşmir, Irak, Filistin, Saraybosna, Afganistan, Çeçenistan, Ukrayna gibi farklı coğrafyalardan 47 kareyle mazlumiyetleri anlatmaya çalıştıklarını söyledi. Erdoğmuş, birçok yerde yaşanan katliamları anlatan fotoğraflara yer verilerek, dünya mazlumlarına dikkat çektiklerini, bununla öğrencilerin yaşanan mazlumiyetlere karşı duyarlı olmalarını, empati kurmalarını ve geçmişte yaşananları da unutmamaları için bilinçlendirme amaçlı böyle bir sergi açtıklarını söyledi.

 

Hayırda Buluşanlar Öğrenci Topluluğu gönüllülerinden Fatma Yıldız ise Hayırda Buluşanlar Öğrenci Topluluğu olarak, günümüzde yaşanan savaşlarda mağdur olan çocuklar, kadınlar ve yetimler adına bir farkındalık oluşturmak için bu sergiyi açtıklarını vurguladı. Yıldız şöyle konuştu: “İslam ülkelerinde savaşlar var. Yaşanan bu mağduriyetler 5-10 dakikalık bir haberle geçiştiriliyor, sonra da unutulup gidiyor. Maalesef acıları, ölümleri, zulümleri kanıksamış hale getirildik. Bu konuda bir farkındalık oluşturup bunları hatırlamak ve unutturmamak için sergi açtık. Burada masum, yardıma muhtaç çocuklar, kadınlar mazlum insanlar var. Bizlerin Kur'an çizgisinde ve peygamber ahlakıyla bunlara sahip çıkmamız gerekiyor. Yeryüzü mazlumlarının sesi olmak ve mazlumun dini, dili ve ırkının olamayacağını göstermek amacıyla böyle bir sergi açtık."