Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Yaşar Karadağ TÜBİTAK Toplantısında Sunum Yaptı

Rektör Yardımcımız ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ, TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Başkanlığı) tarafından düzenlenen üçüncü yıllık değerlendirme toplantısında, “Orta Anadolu ve Geçit Bölgelerine Uygun Mera Tipi Bazı Çok Yıllık Yem Bitkisi Çeşitlerinin Geliştirilmesi” adlı projeden elde edilen sonuçların sunumunu yaptı.

 

Prof. Dr. Karadağ, 12 üniversite ve 8 araştırma enstitüsünün katıldığı ve 1003-Öncelikli Alanlar Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı, Tarla Bitkileri Çağırıları (Çeşit Islahı ve Yerli Tohumluk Üretiminin Artırılması ve Enerji Bitkileri) kapsamında desteklenen projelere ait gelişmelerin değerlendirildiği toplantıda Yürütücüsü olduğu projeye ait 36 aylık araştırma sonucunda 2 adet Kılçıksız brom (Bromus inermiş), 1 adet otlak ayrığı (Agropyron cristatum) ve 1 adet de sarı çiçekli gazal boynuzu (Lotus corniculatus) olmak üzere 4 adet yem bitkisi çeşit adayının verim ve kalite olarak öne çıktığını söyledi.

 

Her üç türde 4 çeşit adayı için 2017’de Ankara Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezi Müdürlüğüne başvurulduğunu ifade eden Prof. Dr. Karadağ, buradan elde edilecek çeşitlerin ülkemizde ilk defa tescil ettirilecek yerel çeşitler olması sebebiyle önemli olduğunu belirterek bu sayede binlerce doların yurt dışına gitmesinin önüne geçileceğini kaydetti.