İhsan Fazlıoğlu Üniversitemizin Misafiri Oldu

Felsefe ve bilim tarihi alanlarında yaptığı çalışmalarla tanınan İstanbul Medeniyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi İhsan Fazlıoğlu, üniversitemizin misafiri oldu. İslami İlimler Fakültesi’nin davetlisi olarak külliyemize gelen Fazlıoğlu, “Eski Haritayla Yol Bulmak, Yeni Haritayla Yol Şaşırmak: İslam Temeddününü Nasıl Okumalıyız?” başlıklı bir konferans ile “Modern Yaşamda Kadîm Direniş: Fer’iyyet Kuralı Açısından Bir Yorum Denemesi…” başlıklı bir söyleşi programına katıldı.

 

Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’ın yanı sıra Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Abdüllatif Tüzer, Prof. Dr. Yaşar Karadağ ile çok sayıda akademik ve idari personelimiz ile öğrencilerimizin büyük bir ilgiyle takip ettiği programlar, Fazlıoğlu’nun ufuk açıcı tespitleri, çarpıcı anekdotları ve karşılıklı görüş alışverişiyle tam bir bilgi şöleni havasında tamamlandı.

 

Fazlıoğlu konferansında, önümüzdeki yıl yayınlanması planlanan "İslam Temeddününü Okumak İçin Bir Kılavuz" adlı çalışmanın teorik özeti olarak kabul edilebilecek kavramların, problemlerin ve kişilerin İslam temeddününü oluştururken yaratmış oldukları etkiler üzerinde durdu. İslam temeddününün gelişme sürecinin tevarüs, temellük, temessül, tercüme ve te’lif aşamalarının her birini büyük bir titizlikle yaşadığını ifade eden Fazlıoğlu, klasik oryantalizmi İslam temeddününe uygulanmış kültürel bir terör olarak tanımladı.