Muş Şehidini Bağrına Bastı

Vatanımızın bölünmez bütünlüğünü ve milletimizin birliğini savunmak adına gerçekleştirilen Zeytin Dalı Harekâtında şehit düşen Uzman Çavuş Fırat Karaca, memleketi Muş’ta dualar eşliğinde toprağa verildi. Sabah saatlerinde Muş Hava Meydan Komutanlığında resmi törenle karşılanan şehidimiz için Çağlayan Camiinde öğle namazını müteakip cenaze namazı kılındı. Binlerce Muşlunun katıldığı cenaze merasiminde Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. İbrahim Erdoğan, Prof. Dr. Abdüllatif Tüzer ve Genel Sekreterimiz Öğr. Gör. Harun Demir de şehidimizin tabutunu omuzladı.

 

Cenaze törenine Maliye Bakan Yardımcısı Cengiz Yavilioğlu, Vali Aziz Yıldırım, Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu, Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, Bingöl 49. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ersin Altay,  Muş Garnizon Komutanı Piyade Albay Berat Acar, Belediye Başkanı Feyat Asya, Vali Yardımcıları, ilçe kaymakamları, kurum amirleri, şehit yakınları, parti ve STK temsilcileri, üniversitemizin akademik ve idari personeli ile öğrencilerimizin yanı sıra çok sayıda vatandaşımız iştirak etti.

 

Muş Hava Meydan Komutanlığındaki tören, Şehit Tankçı Uzman Çavuş Fırat Karaca’nın naaşının tören alanına getirilmesinden sonra özgeçmişinin okunması ve saygı duruşu ile devam etti. Müftü Alettin Bozkurt tarafından dua edilmesinin ardından şehidimizin naaşı dualarla cenaze aracına taşındı ve Yeşilyurt Mahallesi'ndeki baba ocağına getirildi. Kürtçe ağıtlar yakılan helallik alma esnasında şehidin bazı yakınları fenalık geçirdi. Şehidimizin naaşı Çağlayan Camiinde kılınan cenaze namazının ardından tekbirler eşliğinde Taşo mezarlığındaki şehitliğe defnedildi.

 

Alican ve Ziyamet Karaca çiftinin üç çocuğunun en küçüğü olan 28 yaşındaki Fırat Karaca, TSK'nın Suriye'nin Afrin bölgesinde yürüttüğü Zeytin Dalı Harekâtında dört silah arkadaşıyla birlikte şehit düştü. Bekâr olan Şehit Karaca, yedi yıldır uzman olarak görev yapıyordu.