Rektörümüz Uluslararası Konferansta Konuşma Yaptı

Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Pakistan’daki “Çağdaş Dünyada Müslümanların Rolü" konulu uluslararası konferansta konuşma yaptı. Lahor Üniversitesi ev sahipliğinde Uluslararası Üniversiteler Konseyi ve Dünya Müslüman Akademisyenler Federasyonu tarafından Pakistan’ın başkenti İslamabat’ta düzenlenen konferansa farklı İslam ülkelerinden bilim adamları katıldı.

 

İslam dünyasının eğitim alanında karşı karşıya bulunduğu sorunlar başta olmak üzere ders müfredatlarının ve kitaplarının uyumu, bilim eğitiminin yaygınlaştırılması, ders işleme süreçlerinin verimli hâle getirilmesi gibi konuların tartışıldığı iki günlük konferansta, Pakistan Eğitim Bakanı Muhammad Baligh Ur Rehman, Pencap Yüksek Eğitim Bakanı Syed Raza Ali Gillani, çeşitli üniversitelerin yöneticileri ve tanınmış akademisyenler konuşmalar yaptı.

 

Konuşmacılar tarafından halkı Müslüman ülkelerin beşeri ve ekonomik kaynaklarını yeryüzünde barış, uyum, kalkınma ve güven ortamı tesis etme hedefine ulaştırmak adına birleştirmesinin zamanının geldiği vurgulanan konferansta, Müslümanların kendilerini hızla dönüşen dünyada nasıl konumlandırmaları gerektiğine ilişkin uygulanabilir bir strateji geliştirmelerinin önemine işaret edildi. Müslümanların ortak hedefleri gerçekleştirmek ve kapasitelerini geliştirmek için dünyayla daha etkili biçimde bağlantı kurmaları gerektiği ifade edilen konuşmalarda Müslümanların eğitime odaklanmak ve kendilerini modern teknolojiler ve becerilerle donatmak zorunda oldukları belirtilerek öğrencilere hayat boyu öğrenme alışkanlığı kazandırmanın altı çizildi.

 

Prof. Dr. Polat'ın İslamabat ziyaretinde, üniversitemiz ile Lahor Üniversitesi arasında karşılıklı işbirliği ve öğrenci-akademisyen değişimini öngören bir protokol de imzalandı.