Varto’ya Meslek Yüksekokulu Açılması İçin Çalışmalar Başladı

Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Varto Yatılı Bölge Ortaokulundaki öğrencilere tablet bilgisayar dağıtma törenine katıldı. Törende Varto Kaymakamı Mehmet Nuri Çetin ile kurum amirleri, öğretmenler ve öğrenciler hazır bulundu. Prof. Dr. Polat, Varto’daki temasları sırasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, üniversitemizde Varto’ya bir meslek yüksekokulu açılması konusunda çalışmalar yürütüldüğü müjdesini verdi.

 

Prof. Dr. Polat, Varto Yatılı Bölge Ortaokulundaki öğrencilere yarınlarına, akıllarına ve gayretlerine güven duygusu aşılayan bir konuşma yaptı ve onları külliyemizi gezmeye davet etti. “Çok insan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak için can atıyor.” diyen Prof. Dr. Polat, Türkiye’deki üç milyona yakın Suriyeli muhacirin Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip olmak için pek çok fedakârlıkta bulunmaya hazır olduğunu söyledi.

 

“Sizlerden, hayatta başarılı olup iyi yerlere gelmenizi istiyoruz.”

Prof. Dr. Polat sözlerini şöyle sürdürdü: “Yurt dışında Asya’dan Afrika’ya pek çok ülkeye gitme imkânım oldu. Bir ay kadar önce Tunus’taydım. Gerçekten dünyanın her yerinde Türkiye’ye ve ülkemizde yaşayan insanlara gıpta ile bakılıyor. Keşke biz de Türkiye’de yaşayanların yerinde olsaydık diyorlar. Bu durumun yaşanmasında, özellikle son dönemde sessiz yığınların ve dünya mazlumlarının sesi olan Sayın Cumhurbaşkanımızın rolü çok büyük. Birçok ülkede İslam dünyasının lider ülkesi Türkiye, lideri de Sayın Cumhurbaşkanımız olarak görülüyor. Dolayısıyla ülkemizin kıymetini bilmemiz lazım. Sizlerden, hayatta başarılı olup iyi yerlere gelmenizi istiyoruz.”

 

Kaymakam Çetin ile projesi biten ve ihalesi yapılan Sosyal Tesisler ve Öğrenci Yurdunu da gezen Prof. Dr. Polat, Kaymakam Çetin’in, Varto'ya bir meslek yüksekokulu açılması talebini dile getirmesi üzerine, huzur ve güven ortamı sağlanan Varto’ya en kısa sürede bir meslek yüksekokulu kazandırmak için gerekli çalışmaların yürütüleceğini ifade etti.

 

“Rektörümüze Varto halkı adına çok teşekkür ederiz.”

Kaymakam Mehmet Nuri Çetin şöyle konuştu: “Rektör hocamıza çok teşekkür ederiz. Bizleri onurlandırdı. Sayın Rektörümüz Muş için çok önemli bir değerdir. Sağ olsun buraya geldi ve bize destek oldu. Varto’ya açılmasını çok istediğimiz meslek yüksekokulu konusunda kendisiyle görüş alışverişinde bulunduk. İstedikleri her yerde bu okulu açabileceklerini, arsa ve bina konusunda hiçbir sıkıntımız olmadığını ifade ettik. Ne mutlu bize ki böyle değerli insanlarla aynı ilde görev yapıyoruz. Bu cennet ilçeye gösterdiği  alaka ve hassasiyeti sebebiyle Varto halkı adına Sayın Rektörümüze teşekkür ederiz.”

 

Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Varto ziyareti hakkında şu değerlendirmeleri yaptı: “Varto ziyaretimizde sayın kaymakamımızla birlikte yatılı bölge okulunu ziyaret ettik. Burada öğrenci kardeşlerimize kaymakamlığımızın temin etmiş olduğu tablet bilgisayarları hediye ettik. Böyle değerli bir organizasyona katılma şerefini bize vermiş olduğu için kaymakamımıza teşekkür ediyorum.

 

Allah nasip ederse kaymakamımızla birlikte bugün Varto’da bir meslek yüksekokulunun açılması yolunda ilk adımı atmış olacağız. Yer konusunda birkaç alternatifi değerlendireceğiz. Nasipse en kısa zamanda, inşaatı tamamladığımız takdirde önümüzdeki yıl içinde ya da en geç bir sonraki yıl bu okulumuzu faaliyete geçirmeyi arzu ediyoruz. Bu konuda Varto halkının da desteğini bekliyoruz.

 

Doğrusu bu ilçemize bir meslek yüksekokulu açılması için en  büyük  gayreti Sayın Kaymakamımız göstermiştir; ancak hem Sayın Valimiz Aziz Yıldırım'ın hem de Sayın Vekilimiz Mehmet Emin Şimşek'in müteaddit defalar bizden talepleri oldu ve Ankara'da bunun için her türlü desteği vereceklerini ifade ettiler. Buraya, hem Valimizin hem de Vekilimizin selamları ve destek sözü ile geldik. Ayrıca Varto'yu çok seven Varto halkının ve federasyonlarının da bizden yoğun talepleri oldu. Nasip olursa haftaya dosyamızı hazırlayıp senatomuzdan geçirecek ve Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığına sunacağız. Umarım burada da hiçbir sorun yaşamadan okulumuzu açarız."