Öğretim Üyemizden Meddah Gösterisi

Üniversitemiz, geleneksel sanatlarımızın kamuoyuna tanıtılarak yaşatılması konusunda çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda Geleneksel Türk Tiyatrosu Sanatçısı Öğretim Üyemiz Yrd. Doç. Dr. Erdinç Öcal, Şehit Davut Karaçam Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi tiyatro salonunda Geleneksel Türk Tiyatrosu, ipli kukla ve el kuklası ile meddahlık hakkında bir sunum yaptı. Yrd. Doç. Dr. Öcal, sunumunun ardından bir meddah gösterisi de icra etti.

 

Kendi özümüzü, rengimizi ve kültürümüzü yansıtan Geleneksel Türk Tiyatrosu’nun unsurları olan ipli kukla ve el kuklası ile meddahlık (orta oyunu) sanatlarını tanıtmak ve bu kültürel mirası yeni nesillere aktarabilmek amacıyla düzenlenen etkinliğe İmam Hatip Lisesi öğretmenleri ve öğrencileri büyük ilgi gösterdi.

 

Sunumunda, popüler kültürün etkisiyle meddahın stand-up gösterileriyle karıştırıldığını belirten Yrd. Doç. Dr. Öcal, meddahın “kıssadan hisseler” veren öğretici, eğitici bir sanat dalı olduğu vurguladı. Kukla ve meddah ile kültürel ve sosyal değerleri özgün bir formatta genç nesillere aktarmanın mümkün olduğunun üzerinde duran Yrd. Doç. Dr. Öcal, kültürümüzü ne derece sahiplendiğimizi fiilen göstermek açısından geleneksel sanatların her yaştan yetenekli insan tarafından icra edilmesinin önemine işaret etti.

 

Yrd. Doç. Dr. Öcal’ın sunumunun ardından sahnelediği meddah gösterisi seyircilerden büyük alkış aldı.