Sağlık Yüksekokulu Seminerlerinde Kas Erimesi Anlatıldı

Üniversitemiz Sağlık Yüksekokulu Seminerlerinde bu hafta kas erimesi (sarkopeni) konusu anlatıldı. Hemşirelik Bölümü Araştırma Görevlisi Mehmet Efe tarafından Enstitü Seminer Salonunda verilen seminerde yaşlı nüfusta sık görülen hastalıklardan biri olan kas erimesi farklı yönleriyle ele alındı.

 

Özellikle yaşlılarda kas erimesinin önlenmesinin, düşme riskinin önüne geçmesi ve bağımsız yaşama yetisinin artırılması açısından önem taşıdığını ifade eden Arş. Gör. Efe, yaşlılarda kas erimesinin en önemli sonuçlarını, hareket ve bağımsız yaşama yeteneğinde azalma ve düşmelere bağlı yaralanma ile kırıklar sonucu yatağa bağımlı hâle gelme olarak sıraladı.  

 

Kas erimesinin, dengeli beslenmeye ek olarak düzenli egzersizle önlenebileceğini belirten Arş. Gör. Efe, hafif ağırlıklar kullanılarak yapılacak kas dayanıklılık egzersizleri ile germe ve kuvvetlendirme hareketlerinin hem kas kaybını önlediğini hem de kaybedilen kas miktarını artırdığını söyledi.

 

Kas erimesi gelişimi risk faktörleri değerlendirme teknikleri ve kas erimesinden korunma yolları üzerinde de durulan seminere Sağlık Yüksekokulunda görevli akademisyenler katıldı.