Muş’un İlk Bilim Şenliği ve Sergisi Büyük Umutlarla Sona Erdi

Üniversitemizin ev sahipliğinde DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı desteğiyle düzenlenen Bilim Şenliği ve Sergisi, iki günlük yoğun bir programın ardından sona erdi. Üniversitemiz akademisyenlerinin ve öğrencilerinin yanı sıra Muş’taki ortaöğretim kurumlarının yüzlerce öğrencisinin ve eğitimcilerinin de katılım gösterdiği etkinlik, onlarca bağımsız bilimsel deneye sahne oldu.

 

Üniversitemiz Öğretim Elemanı ve Bilim Şenliği ve Sergisi Proje Yürütücüsü Arş. Gör. Yalçın Kalkan’ın, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Metin Aksu’nun ve Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Abdüllatif Tüzer’in açılış ve selamlama konuşmaları ile başlayan, öğretim üyelerimizden Prof. Dr. Cevat Selam ve Yrd. Doç. Dr. Ömer Arslan’ın beğeniyle takip edilen ve büyük alkış alan söyleşileriyle renklenen organizasyon, çeşitli stantlarda öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimizin anlatımıyla sunulan deneyler ile devam etti.

 

Bilim Adamları ve Öğrenciler Sohbet Etti

Bilim Şenliği ve Sergisi boyunca icra edilen deneylerin, öğrenciler tarafından dokunarak ve düşünerek, uzmanlar eşliğinde yapılmasına özen gösterildi. Bilimin eğlenceli yönünü öğrencilere göstermek; sınıflarda sıkça sorulan “Bu bilgi ne işime yarar?” sorusunun cevaplarını kendilerine buldurmak amaçlandı.

 

Bilim Şenliği ve Sergisi’nin ikinci gününde de Hacettepe Üniversitesi, Onkoloji Anabilim Dalı başkanı Prof. Dr. Gökhan Özyiğit’in “Kanser mi oluyoruz?” konulu söyleşisi büyük ilgi çekti. Yüze yakın akademisyen yetiştirmiş, nanoteknoloji alanında dünyaca tanınmış bilim insanımız, aynı üniversitenin Fen Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adil Denizli’nin “Nanoteknoloji ve Nanosensörler” hakkındaki söyleşisi de öğrencilere bilimde merak etmeyi ve akıl süzgecinden geçmiş hayaller kurmayı aşıladı.

 

Prof. Dr. Özyiğit, konuşması sonrası, onlarca defa bu tip etkinliklerde konuşmalar yaptığını, ancak ilk defa bu kadar hevesli dinleyen, sorular soran bir topluluğa hitap ettiğini, bundan çok memnun olduğunu dile getirdi. Prof. Dr. Denizli ise konuşması sonrası öğrencilerle birebir sohbet edip, fotoğraf çektirdi.

 

Bilimsel Soruları Doğru Cevaplandıran Öğrenciler Ödül Kazandı

Bilim Şenliği ve Sergisi kapsamında 1000 adet “Bilimin Arka Yüzü” ve “Arkadaşlığın Matematiği” isimli TÜBİTAK kitapları öğrencilerimize dağıtıldı. Ayrıca fizik, kimya, biyoloji ve matematik alanlarından her birinde ortaöğretim öğrencilerinin seviyelerine uygun iki tane ödüllü soru sorularak öğrencilerin etkinliğin içindeki aktivitelerinin ve ilgilerinin artırılması sağlandı.

 

Ödüllü sorulara doğru cevap vererek 16 GB Flash bellek kazanan Şeker Anadolu Lisesi’nden Hazal Ulu, Mustafa Birgül, Nisa Nazlı Bayramkan; Muş Anadolu Lisesi’nden Hacer Ponat, Ahmet Ziya Demir, Mehmet Bingöl ve Serkan Gündüz ile İMKB Anadolu Lisesi’nden Nurullah Uygun, ödüllerini Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’ın elinden aldılar.

 

“Peki biz Muş için ne yapabiliriz?”

Muş’ta bu kapsamda ilk kez düzenlenen ve katılımcılarından tam puan alan Bilim Şenliği ve Sergisinin Proje Yürütücüsü Arş. Gör. Yalçın Kalkan, projeye ilişkin açıklamalarda bulundu. Projenin, bir sohbet ortamında, ‘Peki biz Muş için ne yapabiliriz?’ sorusunun karşılığı olarak ortaya çıktığını ifade eden Arş. Gör. Kalkan, “DAP Bölge Kalkınma İdaresi’nin maddi katkılarının yanı sıra Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’ın himayelerinde, üniversitemiz tüm birimleri ve personeli ile projenin başarılı bir şekilde gerçekleşmesi için canla başla çalıştı. Külliyemizin fiziki mekânları ve üniversitemizin servis araçları başta olmak üzere birçok imkânı etkinlik boyunca öğrencilerimiz için seferber edildi.” dedi.

 

Etkinliğin, ekonomi, sanayi ve güvenlik alanlarında önemli bir role sahip olan teknoloji faktörü konusunda öğrencileri heveslendirmek, onları bilim temelli düşündürmek, bu bağlamda ilgili bölümlerde lisans öğrenimlerini yapmaları için özendirmek gibi hedeflerle kurguladığını vurgulayan Arş. Gör. Kalkan, “Bilim Şenliği ve Sergisi, Muş’taki bilimsel etkinliklere yönelik ihtiyacı ve hem öğrencilerimizin hem de eğitimcilerimizin bu yöndeki beklentisini net bir şekilde ortaya koymuştur.”  tespitini yaptı.

 

“Potansiyelli öğrencilerin yönlendirilmesini sağlayacak bir iletişim platformu elde etmiş olduk.”

“Üniversite-şehir etkileşimi bağlamında değerlendirilebilecek bu projenin, gençlerimizin ufkunu açması, kendi içlerinde bilime ve üniversiteye ilişkin yükselttikleri duvarları yıkması bakımından ayrıca değerli olduğuna inanıyoruz.” diyen Arş. Gör. Kalkan, “Üniversitemizdeki Bilim Şenliği ve Sergisi sayesinde ortaöğretim çağındaki gençlerin zihinsel gelişimlerine katkı sağlayacak, bilimsel faaliyetlere ilgilerini artıracak ve bilhassa potansiyelli öğrencilerin yönlendirilmesini sağlayacak bir iletişim platformu elde etmiş olduk.” dedi.

 

Etkinliği bütün olarak değerlendirdiğimizde, öğrencilerin ilgilerini geliştirdiklerini, bilim insanı olma heveslerini güdülediklerini ifade eden Arş. Gör. Kalkan, konuşma aralarında yapılan kokteylde öğrencilerin, misafir konuşmacılarla sohbet ederek, onların bilgi ve deneyimlerinden istifade etme imkânı bulduklarına dikkat çekti. Arş. Gör. Kalkan, “Misafir konuşmacılarımız, Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’ın konuşmalara teşrifinden ve hediye takdiminden de memnuniyetlerini dile getirdiler.” dedi.

 

Üniversitemiz Bölgeye Katkı Sunmaya Devam Edecek

Etkinlik sonrası okul müdürleri, öğretmen ve öğrencilerden etkinlik hakkında duydukları memnuniyeti dile getiren birçok bildirim aldıklarını dile getiren Arş. Gör. Kalkan, “Öğrenciler ve öğretmenleri etkinliğin tekrarlanıp tekrarlanmayacağı hakkında sorular sorarak üniversitemizden bu yönde talepte bulundular.” dedi.

 

Bilim Şenliği ve Sergisinden kazanılan tecrübelerin ve alınan memnuniyet dolu geri dönüşlerin bu anlamda Muş Alparslan Üniversitesinin imzasını taşıyacak yeni projelerin ve etkinliklerin habercisi olduğunu ifade eden Arş. Gör. Kalkan, “Üniversitemiz bölgemizin bu anlamdaki ihtiyaçlarına her zaman olduğu gibi gelecekte de bu tip projeler ve etkinliklerle cevap vermeye devam edecektir.” şeklinde konuştu.