Üniversitemiz DAP Üniversiteler Birliği Toplantısına Katıldı

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Abdüllatif Tüzer, Ardahan Üniversitesinin dönem başkanlığını yürüttüğü Doğu Anadolu Projesi Üniversiteler Birliği (ÜNİDAP) genel değerlendirme toplantısına katıldı.

 

Ardahan Üniversitesi Rektörlük Binası Senato Odası’nda Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Biber başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sami Özcan, Munzur Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip Yardım, Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Fırat Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Cebeci, Bingöl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Olgun, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversiteleri Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Mucip Genişel ve Yrd. Doç. Dr. Harun Güney, Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Adnan Demir ile yetkililer hazır bulundu.

 

Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Biber, üniversitesinin ÜNİDAP’ın dönem başkanı olmasından ve toplantının gerçekleşmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek şunları söyledi: “Memleketimize, ülkemize, milletimize ve bölge üniversitelerimize, bölgenin kalkınmasına hayırlı sonuçlar oluşturacak bu toplantının sürekliliğinin devamının ve değerli çıktılarının oluşması için de hepinizin katkılarının çok önemli olduğunu vurgulamak isterim.

 

Bölgemizde altmış yıllık üniversitelerimiz var. Artık geleneğini oluşturmuş üniversitelerimiz var. Özellikle Erzurum Atatürk Üniversitesi, Elazığ Fırat Üniversitesi, Malatya İnönü Üniversitesi, Kars Kafkas Üniversitesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi gibi kadim üniversiteler bu konuda bize yol gösterici olacak. Bundan sonraki çalışma gruplarımızda bu kadim üniversitelerin altyapı imkânları ve akademik tecrübelerinden faydalanacağız. Bu tecrübeler bizim için çok değerli bir hazinedir. Biz de bu hazinelerden genç üniversiteler olarak faydalanmanın arayışı içinde olacağız. Bizde bu heyecan var.”

 

Prof. Dr. Biber’in açılış konuşmasının ardından Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı Proje Koordinatörü İhsan Karataylı katılımcılara “Üniversite Sanayi İş Birliği ve Bölgesel Teknoloji Transfer Ofisi” adlı bir sunum gerçekleştirdi. Sunumun ardından katılımcılar bir önceki toplantıda alınan kararları genel bir değerlendirmeye alarak bazı maddelerde mutabakata vardılar. Toplantının ardından Ardahan Üniversitesi Külliyesi içinde yer alan Hoca Ahmet Yesevi Camiine ait kütüphanenin açılışı gerçekleştirilerek konuklara aşure ikramında bulunuldu.