Malazgirt Zaferi’nin 946. Yıl Dönümü Cumhurbaşkanımızın Katılımıyla Kutlandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malazgirt Zaferi’nin 946. yıl dönümü programına katıldı. Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat başta olmak üzere çok sayıda akademik ve idari personelimiz ile aileleri de on binlerce vatandaşın doldurduğu Malazgirt Anıt Meydanı’ndaydı.

 

Malazgirt Zaferi’nin 946. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen kutlama programına Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarı Eroğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Makedonya Devlet Bakanı Adnan Kahil, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkan Vekili Ahmet Aydın, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Adnan Özbay, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Akyüz, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güven, Muş Valisi Aziz Yıldırım, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, il valileri ve belediye başkanları, milletvekilleri, sivil toplum kuruluşu genel başkanları, askeri erkan ve kamu kurum amirleri katıldı.

 

"Önümüzdeki yıl Malazgirt bir başka olacak."

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan halka hitabında şunları söyledi: “Bundan tam 946 yıl önde Sultan Alparslan kazandığı zaferle Anadolu'yu bizlerin ebedi yurdu yapacak adımı atmıştır. Anadolu'dan girip Avrupa'ya kadar yürüyen ecdadımızla şeref duyuyoruz. Bu zafer milletimize yeni bir zafer yeni bir istikbal kazandırdı. Malazgirt Zaferi'nden dört yıl sonra İznik'te Anadolu Selçuklu Devleti'nin kuruluşunu ilan ettik. İki asır sonra da Osmanlı Çınarı yedi iklim dört kıtayı çatısı altında toplamaya başladı.

Ne diyor şair: Dur yolcu, bilmeden gelip bastığın bu toprak bir devrin battığı yerdir. Evet, her tümseğinin altında bir şehit yatma pahasına da olsa Türk milleti bağımsızlığından ve namusundan vazgeçmedi. İşte bu yüzden bu toprakları asla unutmamalıyız. Malazgirt Zaferi uzun zaman ihmal edildi. Malazgirt'i atlayıp daha eskilere götürme çabası belki iyi niyetliydi ama beyhudeydi. Malazgirt'i devleti yönetenler unutsa da bu millet unutmadı. İşte çağrımızı yaptık, bugün millet Malazgirt'te. Bu sıcağa rağmen Malazgirt'te. Bu milletle iftihar ediyorum. Rabbime hamdediyorum bu kulunu bu milletin bir ferdi olarak yarattın. Ne kadar çalışsak az. Önümüzdeki yıl Malazgirt bir başka olacak. Buranın imarını farklı bir proje ile ele alacağız. Bu törenleri çok daha farklı hâle getireceğiz.

 

"Hep birlikte Türkiye olacağız."

Tıpkı 2023 gibi, 2053 gibi; 2071'i de kendimize bir ufuk çizgisi, bir Kızıl Elma olarak belirledik. Malazgirt Savaşı, Anadolu'daki çokluk içinde birlik, çoğulculuk anlayışının en somut tezahürüdür. Biz 80 milyon tek milletiz. Biz, etle kemik, etle tırnak gibi tek milletiz. Benim milletimin huzurunu kaçırmaya kimsenin hakkı yok. Devlet, Cumhurbaşkanı ile bakanları ile bugün burada. Sizlerle bir aradayız. Bizim tek devletimiz var, o da Türkiye Cumhuriyeti. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Bu gayretle bu yolda yürüyeceğiz. Anadolu demek, tüm gönül coğrafyamızı ezip geçmek isteyenlere çelikten bir set olmaktır. Sultan Alparslan, Sultan Kılıçaslan kimlerle mücadele etmişse biz de 15 Temmuz'da onlarla mücadele ettik. 15 Temmuz'da, Osmangazi, Fatih Sultan Mehmet Han, Abdülhamid -i Sani Han kimlerle mücadele etmişse, Gazi Mustafa Kemal kimlerle mücadele etmişse biz de onlarla mücadele ettik. Oyun aynı, hedef aynı sadece senaryo, figüranlar farklı. Bu oyunda FETÖ bir piyondur. PKK, YPG, PYD, DEAŞ, diğer terör örgütleri piyondur. Hepsi de gözünü vatanımıza dikmiş olan güçlerin kullandıkları birer araçtır. Bizim mücadelemiz sadece araçlara değil asıl onları kullananlara karşıdır.

 

"Bu şahlanışın önüne geçemezsiniz."

Bugün milletçe yedi düvele karşı mücadele ediyor olabiliriz ama unutulmasın tarih boyunca Anadolu hep yedi düvele bedel olmuş bir güçtür. Sultan Alparslan'ın Malazgirt'te giydiği kefen, bu millete liderlik eden herkesin sırtında olmaya devam etmiştir. Hayatımız boyunca beli bükük olarak görmek isteyenlere diyoruz ki Türkiye artık ayağa kalktı, bunu böyle bilesiniz. Ne yaparsanız yapın bu şahlanışın önüne geçemeyeceksiniz.”