Yeni E-Posta Hizmetine Geçilmiştir

Üniversitemiz tarafından personelimize sağlanan @alparslan.edu.tr uzantılı e-posta hizmeti ile ilgili yapısal bir değişikliğe gidilmiştir. Bugüne kadar üniversitemiz bünyesinde bulunan ve Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından yönetilen sunucular üzerinden verilen e-posta hizmeti, 05 Ekim 2016 tarihinden itibaren bulut tabanlı Google sunucuları üzerinden verilmeye başlanmıştır.

Geçiş Sonrası; Eski e-posta sunucusu, eski postalara erişim ve yedekleme amacıyla 31 Aralık 2016 tarihine kadar açık tutulacaktır. Eski sistemden mail gönderip alınamayacaktır. Mevcut sunucudaki e-posta yedeklerinin alınması için Outlook programı kullanılabilir. Hazırlanan yardım dokümanına bakılarak yedeklerinizi yeni sisteme aktabilirsiniz.  Yardım dokümanına ulaşmak için tıklayınız.

Geçiş Anında; geçiş esnasında Uluslararası alan adı sunucuları arasında senkronizasyon sebebi ile birkaç saatlik hizmet kesintisi yaşanabilir, bu süre zarfında beklediğiniz, gönderdiğiniz e-postalar, size/alıcısına ulaşmamış olabilir.(04.10.2016 Saat:17:00 itibariyle)

 

Malumunuz geçişler ister istemez sıkıntılara neden olabilmektedir. Teknik destek almak isteyen veya eksikleri bildirmek için Dahili:1116 ve 1903 nolu telefonlara ulaşabilirsiniz.

Yeni mail sistemine giriş yapabilmeniz için http://www.alparslan.edu.tr/manage  adresine girip ilk verilen şifreniz olan T.C. kimlik numarasını girerek yeni şifrenizi oluşturmanız gerekmektedir. Yardım dokümanına ulaşmak için tıklayınız.

Yeni mail arayüzüne posta.alparslan.edu.tr adresi üzerinden gmail kullanılarak giriş yapılacaktır.

 

Üniversitemiz ve Google arasında yapılan anlaşma ile “Google for Education” paketi kapsamında, bir takım hizmetlerin öğrencilerimiz ve personelimiz için ücretsiz sunulması sağlanacaktır. Gmail üzerinden bulut tabanlı kurumsal e-posta hizmeti sunulması, Google Classroom kullanılarak web tabanlı ders ve sınıf yönetim sistemi hizmeti sunulması bunlardan bazılarıdır.

 

Personelimize sunulan kurumsal e-posta hesaplarının Gmail altyapısına taşınmasıyla beraber kesintisiz ve yüksek performanslı bir hizmete kavuşulacak ve alternatif e-posta hesabı kullanımı ile ilgili gerekçeler önemli ölçüde bertaraf edilmiş olacaktır.

 

Üniversitelerimizin bir kısmının, hizmet kalitesini yükseltmek amacıyla Google veya Microsoft gibi firmalar tarafından sunulan bulut tabanlı e-posta hizmetlerini kullanmaya başladıkları, önemli bir kısmının da geçiş aşamasında olduğu görülmektedir.

 

Tüm personelimize önemle duyurulur.


Bilgi İşlem Daire Başkanlığı